Facebook Google+ Twitter

Krzyż znakiem bezinteresownej miłości. Spektakl szkolny w Legionowie

Poetycka opowieść o roli krzyża w życiu każdego człowieka to istota spektaklu, który miał miejsce 4 kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Opowieść ta to przyczynek do dyskusji jaką rolę pełnił krzyż w historii ludzkości, Scenografia do spektaklu wykonana przez Zytę Muchę. / Fot. Jerzy Jastrzębskijaki wpływ miał na przemianę świadomości społecznej.

W czasach starożytnych był on przedmiotem hańby, narzędziem tortury, męki, śmierci. Na śmierć przez ukrzyżowanie skazywano największych zbrodniarzy. Krzyż miał odstraszać, zapobiegać przestępstwom. Był on również przez lata przedmiotem artystycznych zabiegów rzeźbiarzy, architektów. Ale jest też krzyż wyróżnieniem za wybitne zasługi, jest relikwią, a w codziennym życiu oznacza trud, obowiązek, cierpienie.

W okresie Wielkiej Nocy krzyż kojarzy się z męczeńską śmiercią Jezusa. W opowieści zaprezentowanej przez społeczność szkolną krzyż nie jest Anna Drwęcka -nauczycielka z Powiatowego Zespołu Szkól I Placówek Specjalnych Legionowie recytuje wiersz o krzyżu. / Fot. Jerzy Jastrzębskirelikwią, materiałem, który można zawiesić, usunąć, pozbyć się go. Krzyż przestaje być przedmiotem i staje się za sprawą Chrystusa drogą do nowego życia, nadzieją na zbawienie, nadzieją na zmartwychwstanie. Stał się istotą życia. Jemu podporządkowane są wszystkie sprawy ludzi wierzących. Jak mówi jedna z recytujących "Bo na krzyżu Boga mego widzę. Do krzyża zwracam wszystkie me życzenia. Na krzyż przybijam błędnych myśli zwoje. Bo z krzyża płyną zmartwychwstania zdroje”.

"Ten zaprezentowany w szkole spektakl, mówi Danuta Zalewska, nauczycielka religii, to nauka dla wszystkich, aby nie zapominać o bezinteresowności, szacunku, miłości bliźniego. O tym uczy nas krzyż. Z niego wypływa
mądrość Boża. To Bóg z pogardzanego przedmiotu uczynił narzędzie zbawieniaHubert Kowalczyk - organista z parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Legionowie i solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w trakcie występów. / Fot. Jerzy Jastrzębski ludzkości. Musimy sobie o tym przypominać, a życie będzie łatwiejsze. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wspólnie z z uczniami, nauczycielami i rodzicami zrealizować ten scenariusz. Dziękuję naszym gościom, a na szczególne podziękowania zasłużył pan Hubert Kowalczyk, solista z
Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pan Hubert wykonał pieśni co bardzo ubogaciło nasz spektakl" - dodała rozmówczyni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.