Facebook Google+ Twitter

Krzyż zostaje przed Pałacem Prezydenckim

- Nie ma sensu narażać księży i prowokować tłumu - oceniła policja. Na jej wniosek zadecydowano, że krzyż zostanie przed Pałacem Prezydenckim. Nie wiadomo, kiedy zostanie podjęta kolejna próba przeniesienia go do kościoła św. Anny.

Krzyż i czuwajacy przy nim zwolennicy pozostawienia symbolu na dotychczasowym miejscu / Fot. PAP/Paweł KulaNa miejscu są nasi wysłannicy: Jakub Lipieta i Piotr Szajewski. - O 13 ludzie próbowali dostać się do krzyża, zaczęły się przepychanki, wyzwiska, poleciały butelki i straż miejska musiała interweniować, używając gazu pieprzowego. Za zostawieniem krzyża są głównie starsi ludzie, którzy krzyczą, że mamy do czynienia z drugą Magdalenką - informuje Piotr Szajewski.

- Wcześniej było dosyć spokojnie, strażnicy miejscy kontrolowali sytuację. Większość zgromadzonych przyszła pod Pałac z ciekawości. Kilka osób ciągle się kłóciło, padały hasła w stylu: "Komorowski jest rosyjskim agentem". W tłumie krążyły plotki, że przyjadą górnicy. Grupa młodych ludzi polewała innych wodą. Tłum ciągle rósł, słychać było śpiewy, litanie - opisywał Jakub Lipieta.

Po godz. 13 przed Pałac Prezydencki przybyli duchowni, którzy mieli odprawić uroczystość przeniesienia krzyża smoleńskiego do kościoła św. Anny - informował TVN24. Tłum ostro zaoponował przeciwko rozpoczęciu uroczystości: - Ubekiem jesteś, czy księdzem - wołał ktoś.

Krakowskie Przedmieście wyłączone jest z ruchu na odcinku od skrzyżowania z ulicą Królewską. Przy krzyżu pojawili się m.in. Leszek Bubel i Wojciech Cejrowski.

Głośno odczytywano apel o ekshumację szczątków ofiar katastrofy w Smoleńsku, domagano się przesłuchania minister zdrowia Ewy Kopacz i szefa MON Bogdana Klicha, a także dymisji rządu. Zebrani odśpiewali m.in. "Boże, coś Polskę" i hymn Polski - podaje Polska Agencja Prasowa.

Grupę osób w bezpośrednim otoczeniu harcerskiego krzyża otacza kordon straży miejskiej, który co chwilę apeluje o przesunięcie się. Stojący z transparentami odmawiają jednak zrobienia choćby kroku dalej. Część siedzi na chodniku.

Po przeciwnej stronie ulicy za barierkami gęstnieje tłum osób przeciwnych przeniesieniu krzyża - donosi Polska Agencja Prasowa. Za barierkami stoi już pięć krzyży różnej wielkości. Niektórzy trzymają je w ręku. Zebrani chwilami robią się agresywni, ataki kierowane są głównie pod adresem dziennikarzy z komercyjnych stacji, a podczas wywiadu na żywo, którego udzielały TVN Warszawa dwie harcerki z ZHR i ZHP, rozlegały się okrzyki "Hańba!".

Zgromadzeni wokół harcerskiego krzyża trzymają transparenty z napisami min.: "Polsko obudź się!", "Katyń trwa", "Czy Bóg tak chciał?", "Czy zdrajcy i NKWD są tak silni?". Na miejscu wciąż płoną znicze i powiewają biało-czerwone flagi. Grupa osób z kolejnym krzyżem stoi poza barierkami. Zbity z surowych desek symbol ma wymalowany czarnym flamastrem napis "10 kwietnia 2010 - 3 sierpnia 2010 kolejny krzyż postawiony przed Pałacem Prezydenckim".

- Około godziny 12 możliwa jest decyzja, czy straż miejska ma usuwać pikietujących przed krzyżem przy Krakowskim Przedmieściu - powiedział dziennikarzom zastępca komendanta stołecznej straży miejskiej ds. prewencji Bartłomiej Zieliński.

"Cyrk!", "Hucpa!", "Zamach na wolność!" - m.in. takie słowa można usłyszeć na chodniku przy Krakowskim Przedmieściu. Mieszają się one z dźwiękami utworów Chopina dobiegającymi z pobliskiej Kordegardy oraz z dźwiękami hymnu państwowego, który pikietujący odtwarzają z głośników - informuje Polska Agencja Prasowa. Wśród osób zgromadzonych wokół przyniesionych na Krakowskie Przedmieście dodatkowych krzyży, powtarzają się oskarżenia, że katastrofa smoleńska to "zamach", "morderstwo".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (88):

Sortuj komentarze:

W świetle aktualnej sytuacji ( duża manifestacja zwolenników przeniesienia krzyża), mam wrażenie, że najłatwiej będzie przenieś sam pałac. Wprawdzie góra nie chciała przyjść do Mahometa, ale w Polsce jest to łatwiejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dedykacja panu Deglerowi:

Ein Volk, Ein Reich, Ein Kaczor - Heil Kaczor
Takie hasło obowiązywałoby w IV RP - widocznie pan nie ma zielonego pojęciaa o faszyzmie. Szkoda! Ja mam go za sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swego czasu polecał mi pan ten rodzaj twórczości, nabrałem więc przekonania, że ma pan doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mac, nie zniżę się do pańskiego poziomu i nie usunę komentarza z "palantem", bo to świadczy tylko o pańskiej kulturze słowa. Mniemam, że pańskie doświadczenie w twórczości toaletowej owocuje obecnie na tym portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyraziłem tylko swój pogląd na temat histerii i zamieszek brałem udział w nie jednym strajku na kopalni i wiem co znaczy obywatelskość której darmo szukać w tłumie ludzi buszujących po stolicy, wymachujących barwami narodowymi przeciwko własnej władzy prezydenckiej.W wielu krajach współczesnej demokracji policja musi stosować takie środki wystarczy przejreć kilka serwisow informacyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A rząd słucha swoich obywateli. A obywatele krzyczą: użyjcie wobec nich gazu i pałek. Tego domaga się ob. Wiesław Tuszyński. Naprawdę tego chcecie? Wciąż trudno mi uwierzyć, że to piszą ludzie, którzy udzielają się na portalu dziennikarstwa obywatelskiego. Chyba, że rozumieją rzeczywiście tę obywatelskość jako określenie milicji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tu ma ideologia Lenina to zamieszki wywołane przez pewne polityczne lobby nie związane raczej z dobrem naszego kraju.
Harcerze krzyż postawili to niech teraz odpowiadają za niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mac, znowu się panu ZOMO przyśniło i Lenin? Jeśli dobrem wspólnym nazywa pan te deski zbite na krzyż i postawione w prezydenckim ogródku, to dzielnie pan służy, ale nie Polsce. Może jeszcze nie jest za późno, by został pan ministrantem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2010 20:01

Życzę panu, panie Mac dalszej owocnej pracy dla dobra wspólnego, jakim jest nasza ojczyzna Polska L....a

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2010 19:55

Dzieł Lenina nie czytam i nie będę, nie popieram lewaków , lewicowców i poskomuchów, jak Wasz prezes Jaro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.