Facebook Google+ Twitter

Krzyż został przeniesiony do kaplicy Pałacu Prezydenckiego

Przed Pałacem Prezydenckim nie ma już krzyża. Około godziny 8 został przeniesiony do kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Na godzinę 21 obrońcy krzyża zapowiadają Apel Jasnogórski przed Pałacem Prezydenckim.

 / Fot. PAP"Około godziny 8 rano krzyż został przeniesiony do kaplicy Pałacu Prezydenckiego i ustawiony obok tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary katastrofy. Będzie tam czekał na dogodny moment przeniesienia go do kościoła św. Anny w Warszawie. Jesteśmy sami z tym problemem i postanowiliśmy działać" - mówi Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

"Docelowo krzyż ma stanąć w kościele św. Anny. Kiedy to nastąpi? Gdy strona kościelna będzie gotowa do przyjęcia krzyża. Na razie, rodziny zgłosiły chęć przewiezienia krzyża do Smoleńska, na miejsce katastrofy prezydenckiego Tu-154M" - dodaje.

Biskup Pieronek pozytywnie wypowiedział się o przeniesieniu krzyża: "To jest właściwy krok, by zażegnać tę sytuację, która miała miejsce przez ostatnie tygodnie". Na razie brak oficjalnego komentarza Konferencji Episkopatu Polski.

Krzyż trafi do Smoleńska, potem do kościoła św. Anny - przeczytaj oświadczenie warszawskiej kurii.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna w Radiu Zet mówił: "Rozumiem, że to jest realizacja porozumienia z lipca między Diecezją Warszawską a kancelarią prezydenta i zamyka sprawę. Uważam, że to wreszcie się musiało zdarzyć. Liczę, że to zakończy tę sprawę."

Nie zgadza się z tym Beata Szydło, wiceprezes PiS, która uważa, że przeniesienie krzyża do kaplicy Pałacu jest złamaniem porozumienia, a zachowanie kancelarii prezydenta jest skandaliczne.

Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, w następujący sposób skomentowała usunięcie krzyża: "Jestem w strasznym szoku. To, co się teraz stało uważam za bardzo haniebne. Mam wrażenie, że od dłuższego czasu jesteśmy stawiani przed faktami dokonanymi. Nie spodziewałam się, że do czegoś takiego może dojść".

"Dla mnie ten krzyż był symbolem ogromnej solidarności społecznej, został postawiony w największym zrywie serca. Nie wiem, dlaczego władza wywołała konflikt wokół krzyża. Odnoszę wrażenie, że zrobiła to dlatego, aby nie mówić o postępach w śledztwie dot. katastrofy smoleńskiej" - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (81):

Sortuj komentarze:

Paulina
  • Paulina
  • 20.09.2010 20:06

To co się stało jest oczywiście wielką tragedią. Ale to co teraz się dzieje jest po prostu komedią. To nie było miejsce na krzyż. Może ktoś by się w końcu zastanowił czego symbolem jest krzyż?? Bo jak dal mnie to w żaden sposób nie symbolizuje on ofiar katastrofy. A jak tak bardzo ktoś chce krzyża to niech sobie go postawi u siebie na podwórku lub niech zacznie się zachowywać jak przystało na katolika gdyż bronienie KRZYŻA obelgami i siłą w stosunku do innych osób nie jest chyba zbyt chrześcijańskie. Na początku tej afery nawet mnie to rozbawiło ale teraz jest to dla mnie żałosne. Krzyże nie powinny być stawiane w miejscach do tego nie odpowiednich a polityka i kościół to mieszanka która nie powinna się ze sobą łączyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2010 12:46

"Dostaje się też Kaczyńskiemu za katastrofę smoleńską i krytykę Okrągłego Stołu. Według felietonisty, porozumienie z komunistami jest tym dla PiS, czym dla nazistów był Traktat Wersalski. Jednocześnie jednak uspokaja, że nam dyktatura nie grozi. "Prawdziwy Hitler miał w antywersalskiej polityce historycznej groźne polityczne narzędzie , podczas gdy nasz dupowaty Hitler już o Henrykę Krzywonos może się potknąć w swoim nieudolnym marszu do władzy" - pisze Michalski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2010 12:44

Panie Romanie, ja również nie widzę sensu tej corocznej demonstracji. Ale jej organizatorzy i tysiące osób widzą sens. I dopełniają wszelkich zasad podczas organizacji - zasad administracyjnych. Dlatego w myśl demokracji, którą Kaczyński Święty Lech promował przy zakładaniu PiS (tak, pamiętam ten okres) promował powinien przejść nad tymi demonstracjami do porządku dziennego.

Demokracja ma dwa końce. Skoro fanatyzm religijny można prezentować na ulicy, to preferencje seksualne też można.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 17.09.2010 04:19

Panie Łukaszu.
Miałem na myśli tego typu koszty o których wspomina pani Prezydent Warszawy krytykując "obrońców krzyża" czyli koszty zabezpieczenia wydarzenia. Nie mam nic przeciwko kosztom (które i tak ponoszą warszawiacy), ale mam za złe różne traktowanie tych wydatków w zależności od widzimisię władzy.

A to że Lech Kaczyński odmówił zgody na paradę było Jego prawem. Ja też bym odmówił. Nie dlatego że jestem tzw. homofobem, tylko dlatego że nie widzę w jej organizacji sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.09.2010 23:57

>@Łukasz B.
>Czy chodzi panu o ten przemarsz homoseksualistów i zwolenników aborcji?
>Jeśli tak to skorzystam z okazji i idąc w ślady pani Gronkiewicz-Waltz zapytam:
>Ile pieniędzy kosztowała tegoroczna parada i kto za to zapłacił?

Rozmawiałem z organizatorami tegorocznego przemarszu. Na organizację Europride organizatorzy wzięli kredyty. Jako prywatne osoby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.09.2010 23:54

Idąc za przykładem pani Aliny również zacytuję kawałek poezji, ale serwowanej widzom TV TRWAM:

Kiedy Tupolew już się roztrzaskał, ciała zabitych leżały,
rządu polskiego nie obchodziło, Rosjanie szczątki zbierali.

Jako sieroty martwi leżeli, bo rząd się polski nie starał,
W worki wrzucono ciała zabitych i na banicję skazano.

Wszyscy już wiemy, kto naszych zdradził, podstępnie wysłał ich lotem,
Dlatego wszystkich razem wtłoczono, by nie wrócili z powrotem.

(...)

Jak możesz, kacie, żyć z taką myślą, żeś ich zdradziecko wytracił?
Za taką zbrodnię i okrucieństwo niech ci Pan Bóg zapłaci.

Niech wreszcie w Polsce wolność nastanie, niech wróg nie dręczy narodu!
Więc się zjednoczmy z Radiem Maryja, i alleluja do przodu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 16.09.2010 23:43

A to przepraszam i z zawstydzeniem przyznaję się do błędu.
Ponieważ nie wiem czy to nazwisko się piszę (przeważnie je tylko słyszę) komentarz napisałem w edytorze tekstu i dałem mu poprawić błędy.
Nie mniej to moja wina że nie sprawdziłem jak "poprawił" tak więc jeszcze raz przepraszam.
Nigdy w życiu nie pozwolił bym sobie celowo kpić czy przekręcać czyjeś nazwisko. Uważam takie zachowanie za prostackie i chamskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla wszystkich (z wyjątkiem nielicznych) z okazji <dnia zwycięstwa nad Krzyżem>. Wróg pokonany. Jaka ulga, jakie zadowolenie. Zniknął Krzyż zagrażający porządkowi wewnętrznemu. I te biedaki spod tego Krzyża - <ciemnota, mohery i zaścianek>. Jutro kolejna niewygodna rocznica. Ech, znowu będą Krzyże, sztandary, hymny i <inne bzdety>. Wszystkim świętującym dzisiaj dedykuję wiersz Czesława Miłosza <który skrzywdziłeś>:
<Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niby wszystko idzie ku lepszemu. Jednak cisną się pytania, na które każdy może inaczej odpowiadać. Czy to już koniec zadymy z krzyżem? Czy będzie spokój wokół krzyża? Czy będą wykonane skutecznie kolejne kroki po tym pierwszym, w kierunku normalizacji sytuacji? link

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 16.09.2010 19:39

Koniec cyrku, pieniacze do domu, do dzieci, do żon i mężów, zająć się swoim piekiełkiem domowym. Pozwolić wreszcie Polakom odpocząć od tak żenującego sporu!