Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26777 miejsce

"Krzyżacy" - rock opera w Kongresowej. Relacja subiektywna

Rockowa stylistyka, nowoczesna choreografia i znani polscy wokaliści na scenie to główne elementy opery rockowej "Krzyżacy" w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Ja również byłam pod wrażeniem tego ciekawego widowiska.

Maciek Silski w roli Zbyszka z Bogdańca / Fot. Ewa ŻuchowskaKilka słów o scenariuszu

Rock operę na podobieństwo innych tego typu widowisk muzycznych, takich jak: "Jesus Christ Superstar" czy "We will rock you", przygotowano z okazji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Chciano pokazać w niej bohaterstwo narodu polskiego na tle znaczących wydarzeń historycznych. Dodatkowo do fabuły wpleciono również wątek miłosny taki sam, jak w powieści historycznej Henryka Sienkiewicza, choć ta treścią różni się znacznie od polskiej rock opery.

Wersja spektaklu jest mocno okrojona i zrealizowana w zupełnie innej konwencji, niż film czy książka, które kiedyś biły rekordy popularności. "Krzyżaków" Kołaczkowskiego nie rozbudowywano, a skupiono się jedynie na dwóch podstawowych wątkach: tym romantycznym, mówiącym o miłości i polsko-historycznym, opowiadającym o konflikcie polsko-krzyżackim. I choć oglądając widowisko odnosi się wrażenie, że postaci śpiewające na scenie w żaden sposób nie pasują do tych sienkiewiczowskich, to sama formuła spektaklu zasługuje na uznanie pod względem pomysłu i sposobów realizacji.

Sam spektakl

"Krzyżaków" zrealizowano z wielkim rozmachem i mając nadzieję, że zainwestowane w przedsięwzięcie pieniądze zwrócą się z nawiązką, co przyznał z resztą sam reżyser. Na scenie zbudowano piętro, na którym grał zespół a po bokach sali zamontowano telebimy, dzięki którym widzowie siedzący na balkonach lub w ostatnich rzędach mogli swobodnie oglądać cały spektakl. Nagranie realizowali kamerzyści, lecz w moim odczuciu byli oni raczej przeszkodą, a nie pomocą ponieważ chodząc po scenie zasłaniali aktorów. Na ten nieudany manewr można było jednak przymknąć oko, zwłaszcza podczas występów wokalnych, bo te zaliczyć mogę do naprawdę udanych. Artyści swoje partie zagrali wyśmienicie, a sama muzyka była fantastyczna. Na scenie dominował klimat progresywnego rocka, przeplatany utworami lirycznymi i komiksem rysunkowym przedstawiającym sceny z "Krzyżaków, czytanym przez lektora. To duży plus dla tego widowiska, ponieważ zaletą Krzysztofa Kolbergera jest bardzo dobra dykcja i umiejętność wprowadzenia widza w odpowiedni nastrój dzięki poprawnej interpretacji tekstu.

Obsada

W role głównych bohaterów wcielili się polscy aktorzy teatralni i znani wokaliści - Paweł Kukiz (zespół Piersi), Artur Gadowski (zespół Ira), Maciej Balcar (zespół Dżem) i Maciej Silski, który w 2005 roku wygrał konkurs Idol. Największą euforię wywołał lider zespołu Piersi. Zaangażowanie do obsady aktorskiej Pawła Kukiza potraktowano jako nieporozumienie z racji jego poglądów politycznych i opinii, które głosił do tej pory na temat patriotyzmu. Nie zmienia to faktu, że dzięki słownym przepychankom stał się doskonałą reklamą dla tego przedsięwzięcia. Warto wspomnieć też co nieco o głównych bohaterkach brawurowo zagranych przez Olgę Szomańską (Danuśka) i Joannę Dec (Jagienka). Pod względem wokalnym obie panie idealnie pasowały do polskich rockowych wokalistów. Ich głosy były mocne, z tak zwanym rockowym pazurem. Uznanie należy się także muzykom z zespołów Kameleon i Freedom, którzy grali na żywo przez cały czas trwania widowiska. Było czego posłuchać.

Podsumowanie

Idąc na prapremierę "Krzyżaków" byłam pewna, że będę się nudzić. Myliłam się. Jestem zdumiona, że można w tak nowatorski sposób podejść do tematów historycznych i wydarzenia, które zaważyły na losach Polaków przedstawić w innym świetle. Polecam "Krzyżaków" tym, którzy fascynują się historią i chcieliby porównać rock operę z książką Henryka Sienkiewicza albo filmem, który w 1960 roku był wielkim hitem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

u.grabowska
 • u.grabowska
 • 04.01.2011 17:06

Ja popieram odczucia Maro. Balcar jako Jurand był rewelacyjny. Nadal jestem pod wrażeniem jego głosu. To on według mnie był postacią numer 1 w tym spektaklu. A co do płytki - to mam mieszane uczucia...Nie są to najlepsze utwory...ciekawe co decydowało o umieszczeniu właśnie ich...chyba tu chodziło bardziej o nazwiska niż stronę liryczną...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja kupiłam tą, na której są 3 utwory, choć wolałabym więcej.
Muzyka była świetna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga
 • Kinga
 • 03.01.2011 13:31

W 100% popieram wypowiedź Maro. Kukiz-mocno przereklamowany. Balcar i Silski rewelacyjni no i jeszcze ballada w wykonaniu Gadowski i Studniak - miodzio. Spektakl fantastyczny pod względem muzycznym (z chęcią kupię płytę, jeśli zdecydują się wydać takową). Pod innymi względami również nie narzekam. Odrobinę byłam zaskoczona komiksowymi dialogami, które były wcześniej nagrane a artyści nawet buziami nie ruszali.... ale może to taka nowa moda a do wszystkiego co nowe trzeba się przyzwyczaić... Ogólnie mówiąc, dla mnie bomba!!! To, że coś jest inne nie znaczy, że musi być gorsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło czytać w komentarzach kompletnie sprzeczne recezje. Wybiorę się :)
Czekam też na sztukę teatralną "Jan Heweliusz" zamówioną przez Miasto Gdańsk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prywatne poglądy Kukiza nie mają nic do jego muzyki i wokalu, który uważam za fantastyczny. Wspomniałam jednak o nich, ponieważ było to źródłem wielu dyskusji wśród internautów i dziennikarzy, którzy czekali na prapremierę i bardzo ich dziwiła decyzja reżysera.
I choć w Polsce jest wolność słowa, to niestety jest również wielu takich, którzy uwielbiają krytykę - to samo dotyczyło właśnie lidera Piersi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gregorry
 • Gregorry
 • 01.01.2011 23:24

Mam jedna uwagę, co mają prywatne poglądy Kukiza na temat patriotyzmu do rzeczy, jest piosenkarzem, artystą i to ewentualnie dziennikarz powinien komentować a nie jego zapatrywania polityczne. Po 1989 w Polsce jest wolność słowa, przekonań, cenzura została zlikwidowana, o to też zabiegało wielu muzyków rockowych więc pozwólmy mieć ludziom własne przekonania.
Pozdrawiam pani Ewo i dziękuje za zamieszczenie relacji z rock opery

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga
 • Aga
 • 01.01.2011 13:49

witam, przesyłam link do mojej recenzji - jest trochę długa, dlatego nie mogę jej tu wkleić;)

http://tlumaczeniamusicali.bloog.pl/id,328453006,title,Rock-Opera-Krzyzacy-Sala-Kongresowa-Warszawa-30122010,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza to klasyka literatury polskiej historycznej. Skoro regularnie odbywają się coroczne "bitwy" na polach Grunwaldu, to i nie dziwota że spektakl w końcu przeniesiono na deski operowe. Na pewno wart zobaczenia;)) Happy New Years Redakcji link & Dziennikarkom i Dziennikarzom, Andrzej

Komentarz został ukrytyrozwiń
janni
 • janni
 • 01.01.2011 04:13

nie widziałem nieudolności, tylko skromność i powściągliwość, wręcz ascezę środków...
"mieć pomysł", to dla niektórych - miliard strzałów z tyłka na sekundę, jednak tutaj tego nie było i dzięki temu skupić można się było choćby na trafnych tekstach...
ale..."dwóch Polaków to trzy zdania..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maro
 • Maro
 • 31.12.2010 18:17

Miałem to szczęście być na pra-premierze 'Krzyżaków" do momentu Obsada nie sposób nie zgodzić się z autorką tekstu - ALE Paweł "Piersi" Kukiz niestety pomimo wypychania na afisze nie był postacią, która pozyskała tłumy. Był nią kreowany przez Balcara Jurand. Klęcząc pod murami Szczytna wprawił widownię w takie osłupienie, że nie potrafiła opuścić sali na przerwę. A murmurando w wykonaniu okaleczonego Juranda to mistrzostwo świata! Nie bez znaczenia jest też postać Zbyszka grana przez Macieja Silskiego - myślę, że zyskał kilka wielbicielek więcej :) Cezary Studniak jako Ulryk von Jungingen - brylant... Generalnie nie czepiam się wypowiedzi - mam "swoje" inne chyba bardziej OBIEktywne spojrzenie niż naciągane SUBIEKtywne... przekonajcie się sami bo Rock Opera Krzyżacy warta jest każdych pieniędzy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.