Facebook Google+ Twitter

Krzyżacy wracają do Elbląga

Rzeźba Hermanna von Balka, mistrza krzyżackiego, założyciela Elbląga po prawie siedemdziesięciu latach ponownie stanęła na miejskiej fontannie. Budzi wiele kontrowersji.

Dla niedowiarków – to nie jest fotomontaż. Zdjęcie wykonałam o 7.30 rano w niedzielę / Fot. Grażyna WosińskaSkoro świt przy miejskiej fontannie zatrzymała się półciężarówka. Czterech mężczyzn wyjęło wielką rzeźbę. Sprawnie ją zamontowali. - Kim jesteście? - pytam.

Słyszę w odpowiedzi, że są elblążanami, ale chcą pozostać anonimowi.
- Rok temu w mediach wielu znamienitych ludzi się wypowiadało, że Balk jest symbolem imperializmu Niemiec – mówi pierwszy z mężczyzn. - To nieprawda, jest założycielem miasta, czy tego chcemy czy nie. Postanowiliśmy, czytając dyskusję na portalach internetowych, udowodnić swoje racje.

Nieznani sprawcy przez rok przygotowywali rzeźbę. Powstała na podstawie przedwojennych zdjęć. Dzień montażu był pełen emocji. - Wiemy, że von Balk wzbudzi kontrowersje, dlatego właśnie w niedzielę skoro świt przystąpiliśmy do montażu – wyjaśnia drugi mężczyzna.

Zaraz po umieszczeniu rzeźby usunął on kilka wiader śmieci. - Tam powinny być euro i funty, a nie kartoniki po sokach – przekonuje.

Ponad rok temu Jarosław Denisiuk, szef Galerii EL tak pisał w swoim oświadczeniu: „Wierzę zatem głęboko, że figura von Balka nigdy w Elblągu nie stanie. Z tego prostego powodu, że nie należy do naszego języka symboli, nie jest naszym bohaterem”. Także elblążanin Janusz Hochleintner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego nie jest zachwycony von Balkiem. Tak powiedział
o pomyśle powrotu Balka na cokół, w wywiadzie udzielonym mi rok temu i publikowanym w Wiadomościach24.pl: „Uważam, że nie jest najlepszy. Niemcy w XIX i XX wieku wykorzystywali dla swoich celów politycznych fakt, że Krzyżacy zakładali na tych terenach miasta”.

Nieznani sprawcy mają nadzieję, że Elbląg z von Balkiem stanie się atrakcją turystyczną. Może przyjedzie Wielki Mistrz przyjedzie do Elbląga, do jednej z najważniejszych siedzib zakonu. - To byłaby wielka promocja miasta – argumentują mężczyźni.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dariusz Nowak
  • Dariusz Nowak
  • 30.04.2012 14:57

Szkoda, że dość późno trafiłem na ten artykuł. Sam żart, jako pimaaprilisowy szczególnie nie jest wart uwagi, natomiast ciekawa dyskusja pod nim i owszem. Moim zdaniem należy rozważyć pewną zasadniczą kwestię, mianowicie czemu służą pomniki? Każde społeczeństwo i każdy naród, przejmując we władanie dany obszar ziem należących uprzenio do innych nacji, wczesniej czy później zaczyna porządki z pomnikami. Obala kulturowo i nacjonalistycznie obce i, nierzadko wykorzystując te same postumenty, stawia w to miejsce własne. To jest zupełnie normalna rzecz. Pomniki służą społeczeństwu pamięci osób wybitnie zasłużonych lub zdarzeń historycznych o wielkiej wadze. Balk niczym się naszemu społeczeństwu nie zasłużył. Że założył miasto? Z pewnością nie z myślą o naszym narodzie, ani o wpółczesnych mieszkańcach. Po prostu robił swoje. Podejrzewam, że gdyby wiedział, iż Elbląg kiedyś przejdzie w polskie ręce, głęboko by się zastanowił. Ustanawianie jego pomnika mija się raczej z celem, bo jeśliby miało być inaczej, to może przywróćmy pomniki Lenina, Schichaua, cesarza Wilhelma II, a przede wszystkim postawmy pomnik Hitlera, boć to przecież najważniejsza osoba III Rzeszy, w dodatku honorowy obywatel miasta Elbinga. Na Gęsiej Górze odbudujmy pomnik poświęcony pruskim żołnierzom poległym podczas I WŚ, itd. A może samiast walki o Balka pomyślimy o tych, których pamięć jest dla nas ważna? Choćby o Nitschmannie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia historią, żart żartem ale ja bym uważal. Bardzo łatwo pozwolić do polskiej ziemi, na polską ziemię dopuścić obce niepolskie symbole. Powinnismy na swojej ziemi stawiać pomniki naszych bohaterów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piątka za wspaniały kawał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to żart primaaprilsowy.
Rzeźba była ze styropianu. Ustawiała ją jedna osoba. Pozostałe fakty są prawdziwe.
Sprawcy mają nadzieję, że to dobry początek, by stanął "prawdziwy" pomnik z tablicą informacyjną. Uznali, że żart przyczyni się do przypomnienia historii Elbląga.
Jeszcze dodam, że w 1983 roku w tygodniku Wiadomości elbląskie ukazało się ogłoszenie o spotkaniu zainteresowanych budową kamienicy na Starówce. O dziwo, przyszło dużo osób. Stare Miasto powstało nieco później.
Zapraszam do Elbląga. Naprawdę warto zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdzisiekszulc
  • zdzisiekszulc
  • 02.04.2012 14:36

DOBRE.!!!Szkoda ze to zart.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ENDI
  • ENDI
  • 02.04.2012 07:38

Gratulacje za pomysł i odwagę . A co może zamek krzyżacki w Malborku też zlikwidować bo nie z naszej bajki ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wowka
  • Wowka
  • 01.04.2012 12:28

Wiekie BRAWO! Pani Grażyno, już najwyższa pora, aby zagospodarowano i zadbano o ta fontannę! Nie ma przyszłości bez teraźniejszości, nie ma teraźniejszości bez przeszłości! Jak długo będziemy sie wstydzić tego, ze Elbing-Elblag założyli Krzyzacy? Serdeczne pozdrowienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie jak dobrze się rozejrzysz to zdjęcie znajdziesz....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Majka
  • Majka
  • 01.04.2012 10:29

Brak zdjecia każe wątpić w cała historię... szkoda, że primaaprilisową:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żałuję, że nie ma zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.