Facebook Google+ Twitter

Krzyżówka jeża z muchą, czyli jeżmucha

Niemal nikt nie przepada za muchami. Są jednak wśród nich takie, które odgrywają ogromną rolę w ochronie lasów, sadów i ogrodów. Jedną z takich muchówek, jest sporej wielkości owad należący do rodziny rączycowatych. Mówią na nią - jeżmucha.

Jeżmucha ( Echinomyia fera ) / Fot. Artur HampelJeżmucha Echinomyia fera, nazywana jest również jeżmuchą srogą lub srogą muchą.
Ten ładnie ubarwiony "kolczasty" owad, jest niezrównanym sprzymierzeńcem w ograniczaniu populacji takich szkodników jak brudnica mniszka, brudnica nieparka oraz strzygonia choinówka. Zwłaszcza dwa pierwsze wymienione motyle, które często stają się ofiarą jeżmuchy, dokonały na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poważnych zniszczeń w leśnych drzewostanach. W miastach, motyle obsiadały od ziemi do samego wierzchołka słupy telefoniczne i energetyczne. Gąsienice tych motyli szerzyły spustoszenie nie tylko w lasach, ale i ogrodach. Podając za Lasami Państwowymi, w wyniku gradacji brudnicy mniszki, nastąpiła w końcu lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych konieczność całkowitego wycięcia lasów na powierzchni ponad 220 ha

W jaki sposób jeżmucha pomaga nam zachować dobry stan sanitarny naszych lasów i ogrodów?


Pomoc tego owada w walce ze szkodnikami, wiąże się ściśle z jego rozwojem. Ofiarami tej muchy padają gąsienice wymienionych wcześniej motyli. Dorosła samica składa jaja na liściach w pobliżu żerujących gąsienic. Z jaj, niemal Jeżmucha ( Echinomyia fera ) / Fot. Artur Hampelnatychmiast wylęgają się larwy (można by uznać, że jeżmucha charakteryzuje się jajożyworodnością), które dostają się na ciało gąsienicy a następnie do ich wnętrza. W ciele jednej gąsienicy rozwija się tylko jedna larwa jeżmuchy. Pokarm stanowi wnętrze zasiedlonej gąsienicy. Larwa jeżmuchy umiejętnie omija główne arterie do tego stopnia, że gąsienica motyla jest w stanie się przepoczwarczyć. Niestety, a może i na nasze szczęście, poczwarka nie ma już szans na dalszy rozwój. Życie szkodnika zostało zakończone. We wnętrzu pustej już poczwarki, przepoczwarcza się za to, najedzona i tryskająca zdrowiem larwa jeżmuchy.

Te na żółto-czarno ubarwione i silnie owłosione owady pojawiają się w ciągu roku dwukrotnie. Pierwszy raz można je zobaczyć wiosną, drugi raz latem. Ich wielkość waha się od około 1 do 1,5 cm. Owady dorosłe, jako muchówki żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów Jeżmucha ( Echinomyia fera ) / Fot. Artur Hampelbędąc tym samym częstym gościem w naszych ogrodach. Nie trzeba chyba nadmieniać, iż jest to gość nad wyraz pożądany. Często niestety pada ofiarą człowieka podczas stosowania przez niego chemicznych środków ochrony roślin.

Ciekawostką jest, iż do jeżmuchy jako hasła lubią odwoływać się twórcy krzyżówek. Często amatorzy tej umysłowej rozrywki mają w tym przypadku nie lada orzech do zgryzienia.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

To dobra wiadomość Panie Arturze :))
Będę czekała .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, nawłoć późna zaczyna kwitnienie mniej więcej w sierpniu i przekwita we wrześniu. Podobna do niej nawłoć kanadyjska zaczyna kwitnąć miesiąc wcześniej i potrafi przekwitnąć dopiero w październiku.
Ogólnie gatunków nawłoci jest grubo ponad setka. Jeżeli chodzi o samą roślinę, to myślę, że poświęcę jej odrębny artykuł wzbogacony wieloma fotografiami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Meszki jak wszyscy wiedzą, to strasznie upierdliwe stworki, mnie tez pogryzły wielokrotnie.
Nie myślałem o takim artykule. W ogóle nie myślę o artykułach, po prostu przeglądam sobie fotki, jakaś mi się spodoba i ...piszę :)
Meszek na zdjęciach nie mam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze ciekawy artykuł. Czy ma Pan jakiś koncept na art. o meszkach. W Wikipedii bardzo jest naukowo i piszą ze to pozyteczne owady ??? - A ja mam rany na nogach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem Panie Andrzeju czy największym, ale jest zdecydowanym autorytetem w dziedzinie muchówek. Jako autor publikacji o muchówkach, profesor i dr habilitowany nauk biologicznych z pewnością miałby sporo w tym temacie do powiedzenia.
Wtopa ze szczawiem Pani Ewo, wtopą. Nie da się jednak podważyć wiedzy w innych dziedzinach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, chyba jest specjalistą od szczawiu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za wyjaśnienie .
A nawłoć tegoroczna już kwitnie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, małe sprostowanie. Gdyby to były kwiaty forsycji, to prezentowana mucha była by prawdziwym gigantem :D
Na zdjęciu jeżmucha upaja się nektarem nawłoci, chyba nawłoci późnej (kwiatki są znacznie mniejsze niż u forsycji, choć podobieństwo rzeczywiście spore)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ma " kujkę " :)
Na fotce 3 zanurzona w kwieciu forsycji upaja się nektarem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny, przystępny, ilustrowany wykład; teraz już wiem, za czym gonię ze ścierką, jak mi "toto" przez okno do kuchni wpadnie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.