Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9815 miejsce

Ks. Adam Boniecki zawieszony za niewinność?

Zakaz wystąpień w mediach wydany przez Zgromadzenie Księży Marianów został bardzo negatywnie odebrany przez wielu duchownych i publicystów. Za co został ukarany ks. Boniecki? Czy występuje on w obronie Kościoła, a może wyraża o nim zbyt odważne poglądy?

Ks. Adam Boniecki przez wiele lat był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" / Fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl/Domena publicznaKsiądz Adam Boniecki jest jedną z twarzy Kościoła. Przez wielu wierzących, ale i nie tylko, kojarzoną z felietonów w "Tygodniku Powszechnym". Choć ma 77 lat, to wciąż jego głos jest silny - duchowny udziela wywiadów, pisze komentarze, wciąż ocenia to, co się dzieje w Kościele, często wywołując sporo kontrowersji.

Marianie zawiesili, lawina ruszyła

"W związku z przekazywanymi w mediach różnymi informacjami na temat ks. Adama Bonieckiego MIC oświadczam, że decyzją Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Adam Boniecki MIC został zobowiązany do ograniczenia swoich wystąpień medialnych do Tygodnika Powszechnego" - czytamy w oświadczeniu na stronie Zgromadzenia Księży Marianów. O co poszło? W najnowszym numerze "Wprost" Piotr Najsztub rozmawia z ks. Bonieckim o śmierci i przemijaniu. Ot, taka rozmowa przed Wszystkimi Świętymi. Duchowny mówi o swoich doświadczeniach egzystencjalnych, mówi o miłosierdziu i sprawiedliwości Boga, przeżywaniu nadejścia śmierci przez niewierzących. "Czy jest się wierzącym, czy nie, ze śmiercią należy się jednak zaprzyjaźnić, oswajać" - rozważał ks. Boniecki. Ale powiedział coś jeszcze. "Jeśli jest się katolikiem, trzeba przyjąć, że nie w walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii" - te słowa wiele środowisk katolickich mogło uznać za zbyt odważne, kontrowersyjne. Jak to, ksiądz Kościoła katolickiego, jeden z czołowych publicystów katolickich, nie broni krzyża!

Również w "Kropce nad i" w TVN24 na pytanie Moniki Olejnik czy krzyż powinien wisieć w Sejmie czy nie, odpowiedział: "obie odpowiedzi są poprawne". Te wypowiedzi księdza Bonieckiego mogły być jednak dla wielu niezrozumiałe, zbyt kontrowersyjne. Jednak inni bronią księdza i nie rozumieją, dlaczego nie może publicznie zabierać głosu.

Głosy zwolenników i krytyków księdza

Sławomir Nowak, były minister w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego tak skomentował na Facebooku decyzję marianów: "To co zrobił Zakon Marianów zakazując ks. Bonieckiemu wystąpień publicznych, jest szkodliwe dla Kościoła, krzywdzące dla jednej z najmądrzejszych osób w Kościele i po prostu niemądre. A skandalem i hipokryzją można już nazwać fakt, że odbiera się głos ks. Bonieckiemu, a pozwala się uprawiać politykę i biznes, obrażać i dzielić ludzi ks. dyrektorowi Rydzykowi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

To też się wrzuci pod dywanik:
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/365997,kosciol-zarabia-na-porno-papiez-oburzony.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie tu umieścić cytat:
"Cesarz Teodozjusz I zakazał praktykowania religii pogańskiej i obwołał trynitarne „chrześcijaństwo” religią państwową cesarstwa rzymskiego.
Trafnie opisał to francuski historyk Henri Marrou: „Chrześcijaństwo, a ściślej mówiąc — ortodoksyjny katolicyzm, stało się pod koniec panowania Teodozjusza oficjalną religią całego świata rzymskiego”. Tak więc prawdziwy chrystianizm został wyparty przez ortodoksyjny katolicyzm, który zaczął ‘należeć do świata’. Ta religia państwowa ogromnie się różniła od religii pierwszych naśladowców Jezusa, do których powiedział: „Nie należycie do tego świata”

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, wg mnie Kościół powinien być tym, czym był w czasach pierwszych chrześcijan, kiedy słowo "ecclesia" oznaczało zgromadzenie wiernych, a struktury władzy jeszcze się nie ukształtowały. Władza jest jak narkotyk - uzależnia człowieka, powoduje, że chce jej mieć coraz więcej, a dla jej zdobycia bądź zachowania jest gotów do największej podłości. Niestety, "rząd dusz" nie jest tu wyjątkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, czy nie należy zlikwidować organizacji, która prowadziła taką zbrodniczą działalność, która w dodatku pod płaszczem organizacji pożytku społecznego i takiegoż zaufania, latami ukrywała przestępców i pedofilów, nie tylko pod sutannami ale w konkretnych miejscach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niestety nie jest ironia. Ja naprawdę słyszę takie wyjaśnienia od ludzi.
Jak przytoczę komuś co się w tej organizacji wyprawia i że jednego czy drugiego pana zamiast( jak w porządnej firmie) wywalić z pracy to go chronią słyszę teksty:
"ksiądz jest tylko człowiekiem, więc to naturalne że popełnia błędy", a na temat owej ochrony:
"biskupi są blisko Boga - nie nam oceniać ich decyzje".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, ja już nawet nie jestem zdolna podchodzić do tego z gorzką ironią... Tym bardziej, że to się dalej dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto - "to są przecież tylko takie nieliczne błądzące owieczki bo księża to też tylko ludzie, a satanizm to prawdziwe zło!" (Tak mniej więcej brzmi dość popularne wyjaśnienie...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym też nie wolno było mówić:

"W 1998 roku komisja rządowa Kanady potwierdziła, że w szkołach i internatach dla dzieci Indian dochodziło do przymusowej chrystianizacji, do wykorzystywania fizycznego i molestowania seksualnego. Kanada rozlicza się z barbarzyńskim traktowaniem Indian i Eskimosów."
"Jak powiedział cytowany w komunikacie prasowym przewodniczący Komisji sędzia Murray Sinclair, zeznania pokrzywdzonych to taki rodzaj prawdy, który "wstrząsa największymi stoikami". Codzienne kary chłosty za to, że urodzili się Indianami, rasistowskie wyzwiska, wyśmiewanie rodziców, wiary i przekonań - to drobiazgi przy wyrafinowanym, długotrwałym wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży i kadrę pedagogiczną złożoną z sadystów, psychopatów i dewiantów seksualnych."

"Północno-zachodnia prowincja zakonu jezuitów zapłaci 166 milionów dolarów odszkodowania za wykorzystywanie seksualne dzieci, jakiego dopuścili się zakonnicy Towarzystwa Jezusowego - poinformowała w piątek agencja Reutera. To jedna z największych sum, jaką kościół zapłacił za przypadki molestowania dzieci przez duchownych.
Pieniądze wypłaci prowincja jezuitów z siedzibą w stanie Oregon, której podlegają zakony z Alaski, Idaho, Montany, Waszyngtonu oraz Oregonu. Ofiary jezuitów to zamieszkujących te tereny Indianie. Według dokumentów sądowych ponad 500 z nich było seksualnie lub psychicznie wykorzystywanych i molestowanych przez katolickich duchownych w latach 1940-1990."

"W Belgii od kilku miesięcy policja prowadzi dochodzenie ws. molestowania dzieci przez duchownych. W zeszłym miesiącu policja zajęła komputery i dokumenty ze spotkania belgijskich biskupów. Przeszukano nawet grób kardynała, co wywołało gniewną reakcję Watykanu.
Teraz jednak sprawa przybrała nieoczekiwany obrót. Urzędnicy twierdzą, że do policji doszły zgłoszenia o grożeniu świadkom i sędziom związanych ze sprawą."

"Przez ponad 60 lat, w instytucjach prowadzonych przez Kościół rzymsko-katolicki w Irlandii, tysiące dziewczynek i chłopców, było bite, torturowane przez sadystów, molestowane i gwałcone, przez pedofilów w sutannach."

"Benedykt XVI przeprosił w Australii za seksualne molestowanie dzieci przez księży tego kraju, podobnie jak wcześniej uczynił to w Stanach Zjednoczonych."

Czym są wobec tego ogromu krzywdy błazeństwa Nergala?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli kościół jest organizacją hierarchiczną jak poniżej przeczytałem, to znaczy że napuszczanie jednych Polaków na drugich w wykonaniu o. Rydzyka ma pełne poparcie władz kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia
  • Natalia
  • 08.11.2011 20:39

Czy naprawdę nikt nie zrozumiał, że Księdzu Bonieckiemu chodziło o to, że Kościół za bardzo skupia się na pozorach wiary lub niewiary, zamiast szerzyć wartości chrześcijańskie takie jak przede wszystkim Miłość i Miłosierdzie.. Jakie ma znaczenie obecność krzyża w sejmie wobec wyżej wymienionych kwestii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.