Facebook Google+ Twitter

Ks. Gil nie zostanie wydany Dominikanie. Duchownego tylko pouczono

Ksiądz Wojciech Gil, podejrzany o dopuszczenie się czynów pedofilskich wobec trójki dzieci i poszukiwany przez Interpol, nie zostanie wydany Dominikanie. Dlaczego? Polska nie podpisała stosownej umowy z państwem z Haiti.

Księdza Wojciecha Gila na wniosek Dominikany poszukuje Interpol / Fot. Interpol.intJak informuje Interia.pl, Dominikana nie zwróciła się do Polski z wnioskiem o wydanie księdza Wojciecha Gila, jednak nawet gdyby tak się stało, nasz kraj go odrzuci. Wydawania obywateli obcym państwom zabrania bowiem konstytucja. Sytuację mogłaby zmienić międzynarodowa ustawa, której jednak Polska i Dominikana nie podpisały. Informacje te podał Rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk.

Obecnie duchowny przebywa w okolicach Krakowa i został jedynie poinformowany przez policję, że na wniosek Dominikany poszukuje go Interpol.

Na Dominikanie ks. Gil prowadził parafię w Juncalito. Kiedy w maju przebywał na wakacjach w Polsce, pojawiły się podejrzenia, że ksiądz dopuścił się czynów pedofilskich wobec trójki dzieci. Dominikańscy śledczy przesłuchali w sumie 10 dzieci i jednego polskiego duchownego. Wkrótce prokuratorzy z Dominikany mają przyjechać do Polski i przedstawić dowody winy ks. Gila.

Sam zainteresowany zaprzecza tym doniesieniom i zapewnia, że jest niewinny. Dodaje też, że spośród trójki dzieci, które rzekomo molestował, zna tylko jednego chłopca. Duchowny powiedział, że tłumaczyć może się tylko z "naiwności, że zaufał tym ludziom".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sorry, zapomniałem, że w Polsce musi być inaczej ;-)
Wikipedia:
"W Polsce zaprzestano używania nazwy Hispaniola w XIX wieku, a przyjęto nazwę Haiti. W innych językach nadal używa się nazwy Hispaniola."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, Hispaniola to dawniej używana nazwa wyspy Haiti, na której znajdują się dwa państwa - Dominikana (lub Republika Dominikańska) i Haiti (lub Republika Haiti).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym sprostować błąd:
Republika Dominikanańska jest niezależnym państwem leżącym na wyspie o nazwie HISPANIOLA, którą to wyspę dzieli z innym niezależnym państwem o nazwie Haiti.
Stosownej umowy ekstradycyjnej, Polska nie podpisała zatem z Republiką Dominikańską. Haiti nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to się mówi - "słowo przeciw słowu". Nie rozumiem tylko, dlaczego ksiądz się ukrywał? W obawie przed voodoo, czy jak?
Za chwilę może okazać się, że dowody są spreparowane (przecież prokuratorzy nie przylecą z pustą teczką). Pytanie jednak mi się nasuwa, kto zadałby sobie tyle trudu i po co, by preparować takie dowody. Może wyprzedzam nieco fakty. Poczekamy, zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.