Facebook Google+ Twitter

Ks. Isakowicz-Zaleski: "Dobrze się stało, że Holland nie otrzymała Oscara"

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski uważa, że dobrze się stało, iż Agnieszka Holland nie otrzymała nagrody za film "W ciemności". W jego opinii bowiem niektóre środowiska w Polsce próbowały uczynić z Holland autorytet moralny.

 / Fot. Krzysztof Krzak / W24Najnowszy film Agnieszki Holland, jak to przeważnie bywa w przypadku obrazów dotykających historii naszego kraju, podzielił Polaków. Jedni uważają, że Holland wykonała wspaniałą robotę, a jej film edukuje polskie społeczeństwa i spełnia funkcję katharsis. Drudzy wręcz przeciwnie, że to antypolski paszkwil szkalujący Polaków i nie warto się nim zajmować.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski należy zdecydowanie do tej drugiej grupy; uważa, ze dobrze się stało, iż "W ciemności" nie otrzymało Oscara: "Gdyby jej słaby artystycznie film zdobył jakimś cudem tę nagrodę, zostałaby ona przez "Gazetę Wyborczą" wylansowana na tzw. autorytet moralny" - pisze w swoim felietonie zamieszczonym przez "Gazetę Polską".

Kapłan uważa, że Holland na to nie zasługuje z wielu powodów. Isakowicz-Zaleski przypomina tutaj, że autorka "W ciemności" podczas dyskusji o "Pasji" Mela Gibsona nazwała Chrystusa "krwawym pulpetem". Ponadto wzięła udział w nagonce na pomnik ku czci Polaków pomordowanych przez UPA, który miał stanąć w Warszawie.

Źródło: "Gazeta Polska", s. 2, nr 49 (144)

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

mikołajek
  • mikołajek
  • 21.03.2012 18:52

Czas pani reżyser Agnieszki Holland po prostu jeszcze nie nadszedł a może już nawet minął i się ne wrati.
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 03.03.2012 14:09

ale czy to prawda ze holland nie chciała pomnika ofiar terroru ukraińców i UPA w warszawie?? jeśli tak to skandal dla mnie!!takie zachowania trzeba piętnować!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 29.02.2012 19:17

w końcu tu chodzi o sztuke filmowa ks, zalewski moze mieć swoje zdanie.. i mieć lub nie racji .film może być tendencyjny lub nie ale najwazniejszy jest jego charakter artystyczny a samo wprawne zrobienie filmu jak w przypadku w ciemnościach i wykonanie rzemieślniczej roboty bez sztuki tej z prawdziwego zdarzenia ..czym jest?czasami nawet film z małym budżetem ma w sobie to coś czego nie ma niestety ten film holland..

Komentarz został ukrytyrozwiń
jch
  • jch
  • 29.02.2012 19:12

to kapuś z judasza gebą

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 29.02.2012 14:15

z ta sprawa żydowska z czasów wojny no to różnie bywało w zasadzie o złych stronach nie mówi sie ani pisze to jest jakby skrywane i nie są to rzeczy wymyslone ,przykre jest tylko to ze o bohaterstwie polaków w sprawie zydowskiej na zachodzie sie prawie milczy i tylko sie na nas skacze... a film?? mnie sie wydaje ze nasi reżyserzy stracili talent!!za dużo amerykanizacji w filmach ,,,stały sie bardziej kowbojskie co spłaszcza kino o wiele ciekawsze jest kino europejskie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kombatant
  • kombatant
  • 29.02.2012 11:05

Zgadzam się z Twoja logika -roman koźmiński Dzisiaj 10:37.
W tym filmie zbyt dobrze jest wyartykułowane o pozytywnych Polaków postawie w czasie tej przeklętej II wojny światowej .
Polak jest o cechach szlachetnych a to n ie pasuje w pomawianiu i utrzymywaniu stereotypów o Polakach Przecież sami Żydzi w USA i na świecie o nas Polakach wymyślają kalumnie -w nagrodę , że tak dużo Polaków ich ratował , uratowało od zagłady i bardzo często ich rodziny za to zostały zamordowane przez Niemców (hitlerowców , gestapowców , nazistów -to wszystko robili Niemcy pomocnicy Żydzi z Żydowskiej Służby Porządkowej ) .
---To dla przypomnienia
Jüdischer Ordnungsdienst (dosł. Żydowska Służba Porządkowa, potocznie policja żydowska albo tzw. odmani) to w okresie II wojny światowej podległe częściowo Judenratom, kolaborujące z nazistowskimi Niemcami, żydowskie jednostki policyjne wewnątrz gett, obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych. Wykorzystywano je do rekwizycji, łapanek, eskortowania przesiedleńców oraz akcji deportacyjnych[1

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 29.02.2012 07:54

Skoro Isakowicz-Zaleski robi osobiste wycieczki pod adresem pani Holland,to może warto przypomnieć skąd wziął się "autorytet"Isakowicza.
W ubiegłym wieku,UB-ecja dorwła Isakowicza,zwiazała go, zlała aż wióry furczały i...Po nastaniu nowego ładu Isakowicz stał się "żywym świadectwem męczeństwa kleru"Zaczął udzielać wywiadów,brać udział w spotkaniach,bo któż nie chciałby zobaczyć na własne oczy niedoszłej ofiary minionego systemu? Niekiedy opowiadał rzeczy które stawiały na głowie włosy jego przełożonym,ale nie przeszkodziło mu to stać się klerykalnym piewcą i obrońcą historycznego męczeństwa narodu polskiego.A wszystko "dzięki" temu,że dostał w.p.i.e.r.d.o.l od UBeków.
Cóż...jak widać ,na autorytet należy sobie solennie zapracować,a nie kręcić jakieś głupie filmy o żydkach i bezczelnie domagać się uznania.Każdy głupi to potrafi.Czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Romanie,
Holland miała nadzieję, bo i temat i jej pochodzenie były jedyne słuszne, a wiadomo która nacja od początku rządzi światem kina hollywodzkiego.
Mnie zniesmaczyła swoim wysoce niestosownym komentarzem na temat zwycięskiego filmu "Artysta", aczkolwiek mimo wszystko żałuję że polski film Oskara nie dostał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 28.02.2012 21:23

Ks.Isakowicz wyraził swoje zdanie i tyle.Moje choć nie jestem księdzem jest takie samo.Holland ma zapewne odmienne.Trudno.Skoro ona wypowiada krytyczne uwagi o innych to w czym widzi problem?