Facebook Google+ Twitter

Ks. Jan Byrt protestuje przeciwko publikacji kalendarza uczniowskiego

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-01-26 19:09

Komisja Europejska wydała kalendarz uczniowski na rok 2010/2011, w którym nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Bardzo ostro takie działanie skrytykował proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku, ks. Jan Byrt.

Ks.Jan Byrt. (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. Ewa Krzysiak Musiałem zareagować - powiedział ks. Jan Byrt w rozmowie z Wiadomościami24.pl - Chrześcijanie Europejczycy nie mogą milczeć. Nie wiem, co Unia Europejska takim kalendarzem chciała osiągnąć.

Kalendarz uczniowski wydano w ponad 3 mln egzemplarzy we wszystkich językach unii, zaś przedmowę do polskiej edycji napisał unijny komisarz Janusz Lewandowski, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nie zaznaczono w nim ani jednego święta chrześcijańskiego, nawet Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Nie zapomniano natomiast o świętach hinduskich, muzułmańskich, żydowskich oraz sikhów.

W ramach protestu ks. Jan Byrt napisał list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, w którym domaga się gwarancji, by taka sytuacja już się więcej nie powtórzyła. Pisze w nim między innymi: - Jest to dla mnie wielkie zaskoczenie. Bez świąt chrześcijańskich, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jakiegokolwiek kalendarza europejskiego. To te święta wprowadzają w nasze serca Europejczyków wspaniałe wartości, takie jak miłość do drugiego człowieka, wybaczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A są jakieś święta pogańskie (religii etnicznych)? Jak nie to poganie będą się czuć oburzeni i będą domagać się gwarancji, aby taka sytuacja się nie powtórzyła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.