Facebook Google+ Twitter

Ks. Jan Byrt ze Szczyrku rozdaje drachmy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-10-18 18:45

Proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ze Szczyrku rozpoczyna nowy projekt, w ramach którego chce rozdać wszystkim chętnym 500 symbolicznych drachm.

 / Fot. ks. Jan ByrtPaździernik jest miesiącem szczególnie ważnym dla ewangelików. 31 października 1517 roku Marcin Luter - teolog, mnich augustiański - przybił w przedsionku kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski Bożej i wezwał do dyskusji nad nimi. Czyn ten (których skutków nikt przewidzieć nie był w stanie), stał się początkiem reformacji.

Kościół ewangelicki w 2017 r obchodzi 500-lecie Reformacji. W związku z tym parafie ewangelickie organizują różnego rodzaju projekty związane z tym wydarzeniem.

Ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ze Szczyrku Salmopolu zrealizował już sporo projektów. W rozmowie z Wiadomościami24.pl wspomniał o kilku z nich, między innymi o rozdawaniu na stokach narciarskich "500 Nowych Testamentów Ekumenicznych, 500 płyt CD ze Słowem Bożym, 500 opasek silikonowych na rękę ze Słowem Bożym, a w roku ubiegłym rozdaliśmy pół tysiąca kalendarzy ze Słowem Bożym". To nie jedyne projekty wymyślone i realizowane przez duchownego. Nie można zapomnieć o jego akcjach ekologicznych polegających na sadzeniu drzew w Beskidach przez znane osobistości jak i wszystkie inne chętne osoby, którym na sercu głęboko leży ochrona przyrody (drzewka sadziły osoby różnych wyznań).

W dniu dzisiejszym rozpoczął nowy projekt, który nawiązuje do Ewangelii wg. św. Łukasza i słów Jezusa: "która niewiasta, mając dziesięć drachm, gdy zgubi jedną drachmę, nie bierze światła, nie wymiata domu i nie szuka gorliwie, aż znajdzie? A znalazłszy, zwołuje przyjaciółki oraz sąsiadki i mówi: Weselcie się ze mną, gdyż znalazłam drachmę, którą zgubiłam. Taka, mówię wam, jest radość wśród aniołów Bożych nad jednym grzesznikiem, który się upamięta".

Pastor pragnie rozdać 500 symbolicznych drachm*. Jedne monety mają wybity fragment Ewangelii według św. Jana: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne", a na innych jest Słowo Boże z Dziejów Apostolskich: "Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom".

Chcielibyśmy, aby 500 osób z okazji zbliżającego się jubileuszu 500 lecia Reformacji nosiło przy sobie taką symboliczna drachmę ze Słowem Bożym. Ma ona przypominać nam o byciu światłością świata i solą tej ziemi i szukaniu bliźniego dla Jezusa oraz sprawiania by świat stawał się codziennie piękniejszy - dodał ksiądz Byrt.

Symboliczne drachmy ze Słowem Bożym można bezpłatnie otrzymać w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku.

* Drachma - moneta przeważnie srebrna, od starożytności do czasów współczesnych bita w Grecji, a poza nią, w okresie starożytnym w Kartaginie i Azji Zachodniej.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.