Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3957 miejsce

Ks. Lemański: Nie jestem wrogiem Kościoła

- Człowiek odchodzi z Kościoła dlatego, że w konfesjonale albo zakrystii usłyszał coś, co go zraniło - twierdzi ks. Wojciech Lemański. Właśnie ukazał się książkowy wywiad z duchownym "Z krwi, kości i wiary".

- Nie jestem wrogiem Kościoła, tak jak nie jest nim żadny ksiądz czy świecki, który zadaje trudne pytania - mówi ksiądz Lemański. Zdaniem duchownego chodzi o tuszowanie przypadków pedofilii, tolerowanie podwójnego życia księży, przymykanie oka na chciwość, antysemityzm, arogancję duchownych wobec wiernych.
- W przypadku szkockiego kardynała Keitha O' Briena, oskarżonego o niewłaściwe zachowania wobec księży, wrogiem nie był ten, który ujawnił - nazwijmy to - niecny proceder. Problemem był sam proceder, który skalał Kościół w Szkocji. I rzucił cień na papieża, który choć nieomylny w sprawach wiary i moralności, przez brak informacji na ten temat uczynił O'Briena kardynałem - wzorem dla całego Kościoła - mówi ks. Lemański.

Na pytanie, czy ma parcie na szkło, duchowny odpowiada, że to mu zarzucają katoliccy publicyści. -Trudno byłoby temu zaprzeczyć, bo dziś wystarczyć zajrzeć do lodówki, a tam Lemański. O parciu na szkło można by mówić, gdybym tej "sławy" szukał. A jeśli ktoś jest w miarę obiektywny, wie, że trzy lata temu, poza wąskim gronem zainteresowanych dialogiem chrześcijańsko - żydowskim, pies z kulawą nogą nie wiedział, że jest jakiś ksiądz Lemański - mówi.

W "Z krwi, kości i wiary" ks. Wojciech Lemański podejmuje się też oceny duchownych. - Ludzie nie odchodzą z Kościoła dlatego, że nie rozumieją dogmatu Niepokalanego Poczęcia, bo i ja go nie rozumiem. Czczę i adoruję, ale zrozumieć tego dogmatu nie sposób, tak jak prawdy o transsubstancjacji postaci eucharystycznych czy unii hipostatycznej. Człowiek odchodzi z Kościoła dlatego, że w konfesjonale albo zakrystii usłyszał coś, co go zraniło.

Jak mówi, księża są tacy, jacy są ludzie. Opowieści o prymitywizmie, o chamstwie, o grzechach księży słyszy od ludzi, czasami wyczytuje w gazetach. Czasami mówią o nich sami księża.

 / Fot. Agora- Spowiednik cham chłopakowi, który się spowiadał z samogwałtu, powiedział, żeby sobie ręce w gips włożył. Ten chłopak przy okazji kolejnej spowiedzi o tym mówi i nie wiadomo, jak mu teraz pomóc. Albo inny mądrala starszej kobiecie, która mówi o problemach małżeńskich, odpowiada: ''Ale jak to? Ty współżyjesz? Przecież ty już nie możesz być płodna, każde twoje współżycie z mężem jest grzeszne, bo współżycie ma tylko wtedy sens, jeśli ma perspektywę płodności''. Jeżeli słyszysz takie relacje - jak możesz nie być krytycznym? - zastanawia się ks. Lemański.

"Z krwi, kości i wiary" to wywiad-rzeka z niepokornym proboszczem parafii Jasienica, usuniętym ze stanowiska przez arcybiskupa Henryka Hosera za głoszenie poglądów, które zdaniem hierarchy "nie spełniają wymogów prawa kanonicznego oraz przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła". Poruszająca i głęboka rozmowa o drodze księdza Lemańskiego, dziś jednego z najważniejszych i najodważniejszych głosów nawołujących do przemiany polskiego Kościoła.

Autorką rozmowy jest Anna Wacławik-Orpik - dziennikarka Radia TOK FM od 2008 roku. Prowadzi audycje „Wywiad pogłębiony” i „Andymateria” - z Andą Rottenberg. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii wywiad (2011, 2012). W 2012 roku ukazał się jej zbiór wywiadów „Życie - zderzenie czołowe” (Carta Blanca).

Książka ukazała się w wydawnictwie Agora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.