Facebook Google+ Twitter

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski gościł w Puławach

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyjął zaproszenie Puławskiego Klubu "Gazety Polskiej" i spotkał się wczoraj z mieszkańcami miasta. Przyszło około dwustu osób.

ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski udziela wywiadu lokalnym, puławskim mediom. / Fot. Daniel KrawczykW sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" zebrało się ok. 200 osób. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.30, więc jak na Puławy - przyszło dużo ludzi. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przed swoim wykładem poświęcił kilka chwil lokalnym mediom, których przedstawiciele mieli wiele pytań.

Później ks. Isakowicz-Zaleski mówił o swojej najnowszej publikacji, poświęconej ludobójstwie na Kresach. Jak mówi ksiądz, ostrożne szacunki liczby zamordowanych na Kresach przez ukraińskich nacjonalistów wynoszą 150 tys. Jednak wiele historyków uważa, że mogło zostać zamordowanych powyżej 200 tys. ludzi. Choć na to dowodów i faktów brak, bo przez tak długi czas historycy nie badali tematu ludobójstwa na Polakach, a dziś jeśli już to robią to z wielkim dystansem.

Wiele mieszkańców Puław, czujnie wsłuchiwało się w słowa ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. / Fot. Daniel Krawczyk- W książce znajduje się 180 relacji, choć jest to nadal niewielka część ze zgromadzonych materiałów. "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" powstawała aż 6 lat, jest ona niewielka objętościowo, choć zawiera duży ładunek wiedzy o Kresach - podkreśla duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego.

ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, tuż po swoim wykładzie. / Fot. Daniel KrawczykW tym roku, 28 lutego, odbyły się obchody 65. rocznicy ludobójstwa w Hucie Pieniackiej z udziałem reprezentacji ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski w czasie spotkania. / Fot. Daniel Krawczykrodzin ocalałych z masakry zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Huta Pieniacka". Patronat nad obchodami objęli, i osobisty udział w uroczystości wzięli, prezydent Lech Kaczyński oraz prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Ks. Tadeusz Isakowicz -Zaleski przypomniał, że prezydent Polski, w czasie uroczystości nie powiedział wprost co się wydarzyło. Nie mówił o ludobójstwie, tylko to słowo zastępował eufemizmami - rzeź, zbrodnia itd. Ponadto nie powiedział, że zrobili to ukraińscy nacjonaliści spod znaku UPA i SS Galizien. Natomiast prezydent Ukrainy, co wato przypomnieć - nigdy nie powiedział słowa, przepraszam. Na ten rok przypada również 66. rocznica rzezi wołyńskiej, która obchodzona jest 11 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetna relacja! Aż żałuję, że nie byłam na spotkaniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 14:25

Warto przeczytać tę książkę i zapewne to zrobię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.