Facebook Google+ Twitter

Ksiądz Adam Boniecki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza 13 czerwca 2013 r. o godz. 17 na spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim, które odbędzie się w galerii Biura Wystaw Artystycznych.

Plakat zapraszający na spotkanie z ks. Adamem Bonieckim w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. www.biblioteka.ostrowiec.plAdam Boniecki mając 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Ojców Marianów, którego wiele lat później, w okresie 1993 - 2000 był przełożonym generalnym. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku z rąk bpa Antoniego Pawłowskiego w bazylice katedralnej we Włocławku (w tym mieście ksiądz Boniecki ukończył studia filozoficzno - teologiczne w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym). Cztery lata później związał się z "Tygodnikiem Powszechnym", którym kierował jako redaktor naczelny w latach 1999 - 2011 i któremu jest wierny do dzisiaj. Był także, na prośbę papieża Jana Pawła II redaktorem naczelnym polskiego wydania "L'Osservatore Romano". Ksiądz Boniecki współpracuje także z Religią.tv, gdzie prowadzi program zatytułowany "Rozmównica". Jest autorem wielu publikacji, w tym wydanych w ostatnich latach "Trzeba czasem zażartować: alfabet Bonieckiego", "Lepiej palić fajkę niż czarownice" i "Vademecum".

Ten wybitny publicysta i intelektualista dwa lata temu otrzymał od od prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów ks. Pawła Naumowicza nakaz ograniczenia wystąpień publicznych do "Tygodnika Powszechnego". Decyzja ta zapadła niedługo po skierowaniu do niego listu przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, który wytknął Bonieckiemu popieranie Adama "Nergala" Darskiego i wypowiedzi sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Zakaz ten został oprotestowany m.in. przez internautów skupionych na portalach społecznościowych. Ksiądz Adam Boniecki podporządkował się mu jednak i od tej pory nie wypowiada się dla mediów. Uczestniczy jednak na szczęście w konferencjach i spotkaniach autorskich. Jedno z nich odbędzie się właśnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a poprowadzi je profesor Stanisław Żak, wieloletni wykładowca teorii i historii literatury Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.