Facebook Google+ Twitter

Ksiądz bp Ryś: "nieszpory ekumeniczne" są możliwe

"Nieszpory ekumeniczne" – jak to brzmi!? Czy można w ogóle połączyć katolicką i niekoniecznie porywającą liturgię godzin z budowaniem jedności chrześcijan?

Zaproszenie na nieszpory / Fot. Plakat/br PawełI gdyby nie nazwisko nowo wyświęconego biskupa ks. Grzegorza Rysia, który niegdyś był moim profesorem, na owe nieszpory z pewnością bym nie poszedł.

Zobaczyłem jednak na nich, że nie tylko wspólne wielbienie i radość mogą łamać bariery między chrześcijanami z różnych Kościołów, odkryłem, że fundamentem jedności między nami jest pokój.

W dzień po spotkaniu ekumenicznym w Asyżu, ks. bp Ryś mówił o pokoju. A także o ubóstwie, które przezwycięża głównych wrogów pokoju – panowanie (władzę) i materializm. Mówił także, że obecne podziały i spory są niczym wobec Tego, który może jednoczyć w swoim Duchu, wobec Jezusa Pana.

Nieszpory zaś… okazały się względnie żywe, co wierni zawdzięczali profesjonalnej scholi. Modlitwa nieszporów psalmami stała się wspólnym mianownikiem dla licznego, młodszego i starszego pokolenia obecnych w bazylice.

Po nieszporach, mnie i kilku znajomym zabrakło jedynie uwielbienia Pana. Oby to był zalążek do braku, który będę wypełniał gdy pojawi się pokusa władzy ("sprawiedliwości") i rzeczy ("zasłużonego dostatku") w relacjach z innymi ludźmi, nie z tylko chrześcijanami.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.