Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8093 miejsce

Ksiądz Franciszek Wołoszyk - żołnierz w sutannie

W 1982 roku wydana została w Detroit USA autobiograficzna opowieść o życiu i walce księdza Franciszka Wołoszyka. Cechujący się ogromnym umiłowaniem ojczyzny duszpasterz głębokiej wiary, narażając życie w obronie godności i honoru Polaków, był postacią rzadko wymienianą w annałach i kronikach obrazujących walkę Polaków w okresie okupacji na Pomorzu.

 / Fot. zdjęcie pochodzi z książki "Ogień i łzy"Warto zatem zapoznać się z jego bogatą historią. Książka zatytułowana "Ogień i łzy" ze względu na bogactwo przeżyć, wsparta faktograficzną dokumentacją i dziesiątkami zdjęć, stanowi gotowy scenariusz wart filmowego zapisu. Głównym inspiratorem napisania książki był przebywający w tym czasie w Kanadzie pisarz i korespondent wojenny Melchior Wańkowicz. "Wańkowicz stale zachęcał mnie - wspominał ks.Wołoszyk - Chwyć za pióro i pisz, pisz kiedy tylko możesz. Często spotykaliśmy się siedząc przed plebanią na kulawych taboretach, popijając czarną kawę własnoręcznie parzoną. Przygotowywaliśmy równocześnie obchody Konstytucji Majowej w Kanadzie, na których Wańkowicz wygłosił główne przemówienie".

Wybór drogi

Ksiądz Franciszek Wołoszyk urodził się w 1914 r. we wsi Konarzyny koło Kościerzyny na Pomorzu Kaszubskim. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, położone między jeziorami Krąg i Czerwonek w otoczeniu lasów i łąk. W wielodzietnej katolickiej rodzinie żyjącej w duchu poszanowania zasad tradycji regionalnej, chleb przed krojeniem znaczono znakiem krzyża. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Kościerzynie -ambitnej -jak pisze- stolicy Kaszub stojącej na straży ducha polskiego,dumnej ze swoich rodaków: Józefa Wybickiego - twórcy hymnu narodowego i Legionów Polskich we Włoszech oraz Tomasza Rogali - uczestnika konferencji pokojowej w Wersalu, domagającego się przyłączenia Pomorza do Polski. Ks.Franciszek Wołoszyk zamierzał kontynuować studia na uczelni wojskowej, jednak ze względu na stan zdrowia podjął decyzję poświęcenia życia Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi. Studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie na Kociewiu, stolicy wiedzy i ducha Bożego, rozpoczął w1934 roku. W dniu 4 czerwca 1939 roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie ks. Franciszek Wołoszyk otrzymał święcenia kapłańskie oraz posadę duszpasterską w Komierowie koło Sępólna.

Wojna

W tym okresie zaczęto coraz częściej mówić o możliwościach wybuchu wojny z Niemcami. Przemawiając 30 stycznia 1933 r., Hitler wykrzyczał światu swoje groźby, nienawiść do katolicyzmu i Żydów. "Trzeba Polaków wykreślić z wieczności, zabić w nich nieśmiertelność jeśli mamy być władcami ich ziem". Nad zachodnią granicą Polski zbierały się ciemne chmury wojny. Niemiecki minister spraw zagranicznych Ribbentrop oficjalnie oświadczył: "My chcemy wojny! Potrzebny nam Gdańsk i ziemie poznańskie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

w artykule na str.4 nie dokończona zdania które winno brzmieć ..Prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej na prowincję Manitoba.Ksiądz Franciszek Wołoszyk umarł 14.stycznia 1987 r na Florydzie w USA
Andrzej Szczepanik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.