Facebook Google+ Twitter

Ksiądz golfista ratuje ludzi

Bokser, golfista, kapłan, członek Świętego Oficjum i... niełatwy cel dla gestapo. Hugh O'Flaherty, zwany "Szkarłatnym Kwiatem Watykanu" to postać wyjątkowa. Wyjątkowa o tyle, że nieprzewidywalna, odważna i ciągle stojąca na granicy śmierci.

 / Fot. Wydawnictwo PROMICJ.P.P. Gallagher i jego ,"Purpura i Czerń" wszystko tu wytłumaczą. Kto oglądał film, ten trochę wie. Komu nie udało się zobaczyć księdza Hugh na ekranie, ma okazję zajrzeć do książki.

Pozycja została wydana w serii "Losy" i to kolejna po "Requiem dla młodego żołnierza" książka, która dotyka czasów II wojny światowej, a jednocześnie jest szczera i prawdziwa do bólu. Dlaczego? Bo każde zawarte tu słowo ma swoje odbicie w historii. Hugh O'Flaherty - ksiądz pracujący w Watykanie - mógł o
sobie powiedzieć, że miał w życiu dużo szczęścia i że Bóg nad nim czuwał, bo udało mu się dożyć bezpiecznej starości, choć był ścigany i namierzany przez gestapo, a choćby za jeden nieuważny ruch mógł zapłacić wysoką cenę. Duchowny ukrywał żołnierzy alianckich, Żydów i tych wszystkich, którzy potrzebowali schronienia. Niósł pomoc, grywał w golfa, wymykał się wrogowi, a nawet z własnych pieniędzy odbudował pewną wioskę i ewangelizował jej mieszkańców, którzy w obliczu wojny nie wiedzieli, co się wokół nich dzieje. Z "Purpury i czerni" wyłania się obraz księdza, który przekracza granice ryzyka, a przy okazji jest odważny, nieco ekscentryczny, posiada wrodzone miłosierdzie i naraża życie dla drugiego człowieka. Postać doprawdy ciekawa, a że wyjątkowa, to więcej niż pewne.

Autor w książce połączył powieść z komentarzem historycznym (ale wplecionym w fabułę). Wyszła opowieść prawdziwa, zgodna z faktami, a zarazem posiadająca sensacyjną fabułę. Spisanie tej książki zajęło autorowi 10 lat, a wśród materiałów źródłowych, z których pisarz czerpał wiedzę, była między innymi "Druga wojna światowa'' W. Churchilla. Na kartach powieści odmalowano Watykan oblężony przez wroga, zmagania ludzi chcących uchronić się przez śmiercią, a także miejsca związane z fabułą, jak np. Hospicjum św. Marty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.