Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27033 miejsce

Ksiądz Jan Byrt: Lasy potrzebują naszej pomocy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-06-23 10:45

Ksiądz Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku, już nie raz zadziwiał ludzi swoimi oryginalnymi pomysłami. Jego ostatni projekt "500 drzew na 500-lecie Reformacji" jest pomysłem szczególnym. - Bóg podsunął mi myśl, aby stworzyć projekt ratujący lasy i przypominający o 500-leciu reformacji. Taki "Ekumeniczny Ogród Reformacji" - mówi ks. Byrt.

Ks.Jan Byrt, Adam Małysz i Hannu Lepisto. / Fot. Ks. Jan ByrtProszę opowiedzieć czytelnikom Wiadomości24.pl o swoim ostatnim pomyśle, równie interesującym i niebanalnym, jak i poprzednie. Kiedy się pojawił?
Projekt "500 drzew na 500-lecie Reformacji" powstał w tym roku, podczas prezentacji w Szczyrku książki "Zielona Księga Beskidzkiej Piątki ".Młodzież z Cieszyna zasadziła w sobotę 1200 drzew... / Fot. ks. Jan ByrtTytułową Piątkę tworzą miejscowości: Szczyrk, Wisła, Brenna, Istebna, Ustroń. To przyroda tych miast jest bohaterem powyższej publikacji. Tam też pan Marek Czader, który jest nadleśniczym Nadleśnictwa Bielskiego, zaznajomił obecnych (w tym i mnie) z katastrofalnym stanem beskidzkich lasów.

To wtedy przyszedł Księdzu do głowy ten pomysł?
Tak! Wtedy Bóg podsunął mi myśl, aby stworzyć projekt ratujący lasy i przypominający o 500-leciu Reformacji. Taki " Ekumeniczny Ogród Reformacji ".

Co wspólnego mają lasy z Reformacją?
W ten sposób uczcili 1200 urodziny miasta Cieszyna. / Fot. ks. Jan ByrtTe lasy w okresie kontrreformacji były schronieniem dla ewangelików. Jeszcze teraz można zobaczyć kilka ocalałych kamiennych ołtarzy. One przypominają nam czasy, gdy w cieniu lasów odprawiano tajne nabożeństwa, chrzczono dzieci i przyjmowano Komunię Świętą. Co roku symbolicznie odprawia się tam msze święte.

Czyli to takie małe podziękowanie człowieka i ukłon w stronę przyrody?
Teraz te lasy potrzebują naszej pomocy. Poza tym nie możemy bezczynnie siedzieć i patrzeć jak one umierają! Musimy je ocalić!

Jonasz Kofta, cieszyłby się słysząc o tym pomyśle. Mówił, byśmy pamiętali o ogrodach.
"Pamiętajcie o ogrodach, Przecież stamtąd przyszliście, W żar epoki użyczą wam chłodu, Tylko, drzewa , tylko liście..." - Tak to chyba leciało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

To, że piękny projekt, to oczywiście szczerze, nie miało to zabrzmieć ironicznie. Szkoda, że tak daleko, może bym się też przyłączyła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny projekt! Ciekawa jestem do kogo należą działki, na których drzewa są sadzone. Żeby za kilka lat nie okazało się, że teren wykupi jakiś biznesmen i wszystko zetnie. Sorki za pesymizm, ale wciąż jeszcze słyszę piły za oknem :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też bym chciał. Pewnie byłby to normalny las, gdzie z szanowano by zieleń a nie korniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i bardzo fajnie. Sam bym pomógł w tej akcji gdybym bliżej mieszkał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p. Robercie - 3 hektary:) Ale ksiądz chciałby, aby całe Beskidy stały się takim Ekumenicznym Ogrodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinno się wysadzać ok 3-5 tysięcy drzew na hektarze, w zależności od gatunku. Natura jest hojniejsza; potrafi być ok. miliona siewek na takiej powierzchni. Nie wiadomo jaka jest powierzchnia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ile ostatecznie będzie zasadzonych drzew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś, kiedyś dzieciaki i młodzież masowo brała udział w zalesieniach. Wraz z nadejściem demokracji zakazano tego "procederu" z różnych względów. Teraz odbywa się to na zasadach akcji opisanej w tekście lub wspomnianej przez Antoniego.

Też uważam że to bardzo cenne.
Lecz cenniejsze byłoby, gdyby nie doszło do zagłady lasów w Beskidach. Tłumaczy się to ludziom, że wina leży po stronie Habsburgów - którzy posadzili te lasy ok. 200 lat temu. A ludzie to łykają jak śląską kluskę. Odpowiedzialni żyją wśród nas i zgarniają kolejne medale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w mojej okolicy, i w znanych mi szkołach, brak takich imprez. Chyba, że to link Tylko, że jednak ludzie jakoś wolą jechać w góry na "włóczęgę".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2010 18:59

Ewo, byłem w tamtym roku w okolicach Słupska, nawet galerię z tamtych stron zamieściłem - link Tam właśnie dowiedziałem się, że uczniowie za zasadzenie drzewka dostają jakieś punkty i naprawdę leśnicy nie mają problemu z naborem chętnych do sadzenia lasów. Co za te punkty dostają, nie wiem, ale wiem , że bardzo rywalizują ze sobą i sami zgłaszają się do sadzenia drzewek. Oczywiście wszystko pod nadzorem leśników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.