Facebook Google+ Twitter

Ksiądz Lemański z zakazem wystąpień w mediach. Każdy kij ma dwa końce

Ks. Wojciech Lemański otrzymał zakaz wypowiedzi w mediach. Proboszcz z Jasienicy pod Warszawą zasłynął krytyką biskupów. Jednak to kłótnia z Tomaszem Terlikowskim i jego żoną w programie "Tomasz Lis na żywo" zaowocowała opiniami, że duchowny przegrał z naczelnym "Frondy". Czy rzeczywiście?

 / Fot. Cezary p/ CC 3.0,2.5,2.0O decyzji arcybiskupa Henryka Hosera poinformował serwis internetowy "Tygodnika Powszechnego". Lemański otrzymał już dwa napomnienia kanoniczne. Jego konflikt z ordynariuszem trwa od 2010 r., kiedy to parafianie księdza wystąpili przeciwko decyzji o przeniesieniu go. Później Lemański zasłynął z kontrowersyjnych wpisów na swoim blogu. Wielu nie podobało się to, że bronił Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, krytykował biskupa Meringa w sprawie Adama Nergala Darskiego. Kilka tygodni temu doszło do sporu o in vitro na antenie programu Tomasza Lisa. Jednak to nie wymiana zdań z Tomaszem Terlikowskim i jego żoną spowodował zakaz wypowiedzi w mediach, ale reperkusje po niej.

"Jak to dobrze, że papież nie podlega władzy mojego biskupa"


"Jak to dobrze, że papież nie podlega władzy mojego biskupa. Otóż mój biskup pisze do mnie, że takie wypowiadanie się na temat postępowania biskupów i księży jest deprecjonowaniem ich posługi, spełnia zapisy „kan. 273; 275§1: 529§2 Kodeksu Prawa Kanonicznego” i stanowi podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko naruszającemu te normy, i do przykładnego ukarania go. Twarda, oparta na prawnych przesłankach ocena" - napisał na swoim blogu w serwisie naTemat Lemański dodając, że wystarczy, by powtórzył publicznie którąś z wypowiedzi papieża Franciszka, a kanoniści napiszą pozew, który zakończy się wyrokiem.

Oliwy do ognia dolał spór Lemańskiego z ks. Henrykiem Zielińskim, redaktorem naczelnym pisma "Idziemy". Ksiądz Kazimierz Sowa nazwał tę sytuację "donosem". Zieliński po występie Lemańskiego i małżeństwa Terlikowskich w telewizji napisał tekst, w którym nazwał Lemańskiego "księdzem uwiedzionym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114875,14315085,Kuria_wieczorem_wydala_oswiadczenie__ks__Lemanski.html
Kuria wieczorem wydała oświadczenie: ks. Lemański wyrządził szkodę Kościołowi
mm, PAP21.07.2013 , aktualizacja: 22.07.2013 09:39

Stąd już tylko krok do pozbawienia księdza święceń kapłańskich. Wszak szkodników się wyrzuca. A ten "szkodnik" - niestety, wbrew (podejrzewam, że sugerowanym) oczekiwaniom kurii, upiera się przy pozostaniu w kościele; wszak najwygodniej byłoby dla kurii, żeby ksiądz się zakochał, zrobił na lewo dzieciaka, zrzucił sutanne i poszedł za głosem natury.
Niestety - ks.Lemański upiera sie przy swoim powołaniu, wyrażajac równocześnie - o zgrozo - zrozumienie dla tch, którzy z kościoła odchodzą.
Takiego bólu głowy jeszcze polski KK i hierarcha nie miała. To nie pomylony Natanek, który się odgrodził palisadą...ks.Lemański upiera się pozostać kapłanem, a kuria publicznie brnie w kolejne represje administracyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku , Gazeta pl .
Jest tam art z wywiadu w radio .[i nie tylko ]
Mnie też to niesamowicie oburzyło .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw pozdrowił " niech będzie pochwalony Jezus Chrystus " potem napluł .
==========================================

Jako "dziennikarz" powinienem najpierw sprawdzić w innych źródłach to, co napisałaś Elu. Ale z emocji nie będę dłużej trzymać swojego oburzenia. Po prostu powala z nóg moralność takiego chrześcijanina... Zdecydowanie wolę w tym zestawieniu moralność Urbana... bo tu takiej hipokryzji nigdy nie znajdę...

Z Jezusem na ustach i takie zachowanie? Rzeczywiście, dużo się od tego Jezusa nauczył...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj , ksiądz Lemański w radio RDC powiedział :
czytelnik Frondy[ tak się przedstawił ] napluł mi w twarz . Najpierw pozdrowił " niech będzie pochwalony Jezus Chrystus " potem napluł . Terlikowski na stronach Frondy przeprasza.
Media prawicowe judzą a potem przepraszają ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabawne są te twierdzenia jakoby ks. Lemański przeciągał jakąś tam strunę. Czytałem dziś wywiad z nim i moim zdaniem wypowiada się zupełnie normalnie. Jak każdy uczciwy, kulturalny, konkretny i rzeczowy człowiek widzący nieprawidłowości w swojej "firmie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Władysławie
Wszystkie możliwe instancje odwoławcze do których pisał ks Lemański wydały negatywną odpowiedź .
Pismo do Watykanu zostało wysłane . Tak powiedział dziś w TOK-FM .
Dopóki nie przyjdzie odpowiedź z Watykanu ma prawo wypowiadać się w mediach .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Grzegorz Wasiluk, tak mój błąd, dokładnie miałem na myśli to, co Pan napisał. Niezmienność doktryny uchroniła KK przed exodusem wiernych. Kościół anglikański i konwersje do katolicyzmu, to jest ciekawy temat, który obrazuje problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Rafał Gdak "Różne denominacje protestanckie pokazują zresztą, że jeżeli wraz z demokratyzacją nie następuje rozwodnienie doktryny, to na pewno zmniejsza się zasięg." To chyba jakieś przejęzyczenie. Właśnie odejście od jasnej i niezmiennej doktryny Lutra, Kalwina, Cranmera, Wesleya lub Knoxa pod naciskiem całej postępowej ludzkości powoduje zmniejszenie się liczby praktykujących wiernych i fiasko wysiłków misyjnych w normalnych warunkach (czyli kiedy nie ma wielkiej wojny. wędrówek ludności itp.) warunkach działalności danego Kościoła Reformacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podoba mi się to, co pani Marta napisała o pierwszeństwie posłuszeństwa Bogu przed posłuszeństwem ludziom.
W ramach ciekawostki - taki np. św. Atanazy został obłożony anatemą w sumie 5 [!] razy. Jednak ten gorliwy i uparty desperat o niełatwym charakterze został doktorem kościoła. Św. Jan od Krzyża, uwięziony przez władze zakonne, sprytnie uciekł z więzienia. Bł. Bronisław Markiewicz oskarżany był o nieposłuszeństwo i rozłam. Ostatecznie założył nowe zgromadzenia zakonne, został ogłoszony błogosławionym. Wielu świętych rehabilitowano pośmiertnie. Przykładów jest na pęczki. To też byli rewolucjoniści, uparci jak osły w obronie tego, co uznali za słuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, tylko można rozdzielić sprawy doktryny, gdzie zderzamy się z dogmatem od administracji. Jedno jest pewne Kuria Rzymska wymaga reformy i to takiej po ludzku pojętej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.