Facebook Google+ Twitter

Ksiądz Maliński w "Tygodniku Powszechnym" o swoich kontaktach z SB

– Nigdy nie chciałem nikomu szkodzić, uczynić jakiejkolwiek krzywdy – odpowiada o swoich kontaktach z SB, na łamach Tygodnika Powszechnego, jego dawny współpracownik, ks. Maliński.

W maju 2006 r. redakcja "TP" poinformowała w specjalnym oświadczeniu, że zawiesza współpracę z ks. Malińskim. Powodem takiej decyzji były dokumenty znalezione w teczkach IPN, w których znajdowały się materiały świadczące o współpracy ks. Malińskiego z SB.

Ks. Boniecki przeprowadził wtedy wywiad z ks. Malińskim, by potem wydrukować go na łamach Tygodnika i wyjaśnić opinii publicznej całą sprawę. Już po rozmowie i autoryzacji, ks. Maliński zażądał wycofania tekstu. Wywiad nie został opublikowany.

W swej ostatniej książce pt. "Ale miałem ciekawe życie", ks. Maliński pisze właśnie m. in. o swoich kontaktach z SB oraz zerwaniu współpracy z redakcją "Tygodnika Powszechnego". Ks. Adam Boniecki (redaktor naczelny „TP”) pisze w najnowszym numerze gazety, że sposób przedstawienia przez ks. Malińskiego własnej wersji wydarzeń o zawieszeniu z nim przez "TP" współpracy, „zmusza nas i upoważnia do publikacji” wycofanego w 2006 r. wywiadu…

W archiwach IPN jest adnotacja i dokumenty (1971 r.) werbunku tajnego współpracownika "Delta"… Na konkretne pytania o współpracę, pada odpowiedź:
- (…) niezależnie od tego, co znajduje się w "teczce" – nigdy nie chciałem nikomu szkodzić, uczynić jakiejkolwiek krzywdy – odpowiada ks. Maliński w wywiadzie na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Mówi też, że o jego kontaktach z SB wiedział ks. Karol Wojtyła, którego informował o spotkaniach, rozmowach, ale – jak mówi sam Maliński w wywiadzie – nie po każdym spotkaniu i nie szczegółowo. Natomiast po wyborze ks. Wojtyły na papieża, nowy kardynał – Franciszek Macharski – nic nie wiedział o rozmowach.

Całość wywiadu została opublikowana w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego", który 24 października tego roku ukazał się w kioskach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.