Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9060 miejsce

Ksiądz przywłaszczał pieniądze, prokuratura wystawi list gończy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-05-10 10:42

Prokuratura Rejonowa w Łowiczu poinformowała, że po wielomiesięcznym śledztwie postawiła zarzuty przywłaszczenia pieniędzy ks. Franciszkowi Augustyńskiemu, byłemu wikariuszowi generalnemu diecezji łowickiej i proboszczowi łowickiej parafii św. Ducha. Za kilka dni śledczy wystąpią do sądu o nakaz aresztowania kapłana. Będzie to podstawą do wysłania za nim listu gończego.

 / Fot. Dziennik ŁódzkiSkandal z długami, zaciągniętymi przez księdza Augustyńskiego, "Dziennik Łódzki' ujawnił przed rokiem. Mimo to niektórym wiernym do dziś trudno uwierzyć w fakty

Ksiądz Augustyński zniknął 15 maja 2006 roku. Prawdopodobnie przebywa w Anglii. Doniesienie w sprawie jego finansowych "grzechów" złożyli we wrześniu do prokuratury poszkodowani przez niego księża.

Pierwszy prokuratorski zarzut dla ks. Augustyńskiego wiąże się z przywłaszczeniem 233 tys. zł z kasy parafii św. Ducha. Pieniądze pochodziły z kredytu zaciągniętego w 2004 r. na remont kościelnych zabytków. Dwa pozostałe zarzuty dotyczą wyłudzenia pieniędzy od dwóch kapłanów ze Skierniewic.

Ks. Augustyński pożyczył od nich pieniądze na remont kościoła, ale prawdopodobnie przegrał je w kasynach. W sumie pozostawił blisko pół miliona złotych długów, gdyż zaciągał pożyczki także u parafian.

Parafia św. Ducha w miarę możliwości oddaje pieniądze osobom świeckim. Duchowni, choć mają pokwitowania, nie mogą liczyć na odzyskanie pożyczek, bo pieniądze przekazywali ks. Augustyńskiemu bez pisemnej zgody władz diecezji, czyli wbrew prawu kanonicznemu.

- To co się zdarzyło, to ogromny ból dla całego Kościoła diecezjalnego - mówi ks. Wiesław Wronka, wikariusz biskupa łowickiego ds. katechizacji. - Dobrze byłoby, gdyby dzięki organom ścigania, ludzie, którzy pożyczali w dobrej wierze, odzyskali pieniądze. Ale wydaje mi się, że nie będzie to łatwe.

Elżbieta Golis, prokurator prowadząca śledztwo w sprawie kapłana przyznaje, że nie wiadomo, gdzie przebywa ks. Augustyński. - Nakaz aresztowania jest wstępem do wysłania za nim listu gończego - zapowiada pani prokurator.

W sprawie ks. Augustyńskiego łowiccy prokuratorzy przesłuchali biskupów Józefa Zawitkowskiego i Alojzego Orszulika.

Pozwolenie na zaciągnięcie kredytu przez parafię ks. Augustyńskiego wydał w 2004 r. biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Podpisał też poręczenie kredytu przez kurię diecezjalną. Ale, według prawa kanonicznego, mógł to zrobić tylko biskup ordynariusz, po zasięgnięciu opinii kolegium konsultorów i diecezjalnej rady ekonomicznej. Gdy ks. Augustyński zniknął, pożyczkę w większej części spłaciła kuria. Biskup Zawitkowski w rozmowie z nami nie krył, że działał w dobrej wierze, bo zna potrzeby parafii, w której przed laty był proboszczem.

Organy ścigania przesłuchały też biskupa Orszulika, który na początku 2004 r. był ordynariuszem diecezji łowickiej. W rozmowie z nami oświadczył, że nie wiedział o kredycie, który zaciągnął wikariusz generalny. W 2006 roku jedna z lokalnych gazet opublikowała zdjęcia ks. Augustyńskiego wykonane w Anglii. Ich autor twierdził, że jest mieszkającym tam Polakiem, a ksiądz wykonuje u niego prace porządkowe.

Kapłanowi grozi do 10 lat więzienia.
(Rafał Klepczarek)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*Dobrze byłoby, gdyby dzięki organom ścigania, ludzie, którzy pożyczali w dobrej wierze, odzyskali pieniądze* - prawdopodobnie będzie najgorszy scenariusz: ksiądz będzie w naszym więzieniu na koszt podatnika, a pieniedzy nie odda, bo i skąd? Ale poszkodowani to dobrzy chcrześcijanie - przebaczą mu.
A może by tak rodzinę najść? Wielu księży wspomaga rodziny, to może raz by tak... odwrotnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.