Facebook Google+ Twitter

Ksiądz Stryczek o moralności i ewangelii

Według księdza Jacka Stryczka Jezus nie kazał dzielić się bogactwem. Nie ma też nic niemoralnego w tym, że niektórzy szefowie zarabiają kilkaset razy więcej niż ich podwładni

 / Fot. Ireneusz GębskiNa portalu money.pl przeczytałem wywiad Agaty Kołodziej z księdzem Janem Stryczkiem. Przyznać muszę, że twórca akcji "Szlachetna Paczka" i zarazem duszpasterz ludzi biznesu, wygłasza dość kontrowersyjne tezy na temat bogactwa, rozpiętości zarobków i ewangelii. Otóż według niego nie ma nic niemoralnego w tym, że prezes banku zarabia 36 tysięcy zł dziennie, a szeregowy pracownik tegoż banku dwa i pół tysiąca miesięcznie. Dobra, każdy ma prawo do swoich poglądów. Ksiądz też. Jest jednak pewne 'ale". Nie należy przy tym robić ludziom wody z mózgu, a to właśnie czyni ksiądz Stryczek. Trudno bowiem nazwać inaczej jego odpowiedź na pytania dziennikarki (Czy Kościół nie powinien nawoływać do tego, żeby taki prezes zrezygnował z części zysku i podzielił się nim z pracownikami? Czy Jezus nie kazał się dzielić?), w której bez mrugnięcia okiem stwierdza, co następuje:
Nie! To mit! Nie ma takiego cytatu w Ewangelii mówiącego, że Jezus kazał się dzielić. To jest właśnie taki katomarksizm, zbiór stereotypów, z których tworzy się religię. Jezus na temat podziału przychodu się nie wypowiadał.[/i]
Dziwię się, że osoba duchowna tak słabo zna pismo święte. Wszak w Ewangelii wg św. Marka Jezus jasno powiedział:
[i]Wtedy Jezus spojrzał nań z miłością i rzekł mu: Jednego ci brak; idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie (...).
A Jezus, spojrzawszy wokoło, rzekł do uczniów swoich: Jakże trudno będzie tym, którzy mają bogactwa, wejść do Królestwa Bożego!
Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego.

Również w Ewangelii wg św. Mateusza jest niemal dosłowne nawiązanie do tego tematu:
Rzekł mu Jezus: Jeżeli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie (...).
Znamienny jest też cytat z kazania Jana Chrzciciela (Ewangelia wg św. Łukasza):
Kto ma dwie suknie, niechaj da temu, który nie ma., a kto ma żywność, niech uczyni podobnie.
Nie dziwię się, że pod wspomnianym wywiadem pojawiła się masa komentarzy, których autorzy w większości negatywnie - delikatnie mówiąc - oceniali wynurzenia księdza Stryczka. Nie będę dołączał się do rzeszy hejterów. Myślę, że wystarczy samo przedstawienie faktów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Powtarzam jeszcze raz, o co mi chodzi. Ks. Stryczek mówi, że nie ma takiego cytatu w Ewangelii, w którym Jezus kazałby się dzielić. Ja udowadniam, że takie cytaty są. Tyle i tylko tyle! Abstrahuję tu już od tego, czy moralne jest zarabianie 36 tysięcy zł dziennie przez prezesa jakiegoś banku, podczas gdy jego podwładni otrzymują pensje rzędu 2,5 tysiąca zł miesięcznie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kontekst ma zasadnicze znaczenie. Wyobraźmy sobie to zdanie wypowiedziane podobno przez Jezusa:

" Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego"...

Przecież z niego wynika, że "posiadacz" ma przechlapane... Ale czy ktoś tym się przejmuje?

Jak by co... - jak słyszy się na co dzień w rozmowach smartfonowych między młodymi ludźmi - mądrość tę potraktuje się jako przenośnię albo alegorię...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A widzi Pan, kontekst jest bardzo ważny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wypowiadałem się na temat całego wywiadu. Zwróciłem jedynie uwagę na fragment wytłuszczony w moim tekście. I tylko dlatego zacytowałem odnośne fragmenty z biblii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można przeczytać ten sam tekst i zupełnie inaczej go zrozumieć. Wg mnie ksiądz Stryczek ma rację - w wywiadzie wypowiadał się na temat zarobków, a nie tego co z nimi zrobić. Słowa ewangelii odnoszące się do bogactwa nie każą nikomu być biednym. "Jeżeli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie (...)" to nie to samo co: "jeśli będziesz zarabiał 300 razy więcej niż inni będziesz się smażył w piekle".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu, w Biblii znaleźć można wszystko, co się chce... takie "kwiatki" też:

"Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma4. 27 Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach"». (wg Łukasza)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.