Facebook Google+ Twitter

Książę Monako z żoną odwiedzili Kraków

Z krótką wizytą w grodzie Kraka w czwartek pojawił się Albert II wraz z żoną Charlene. Poza odwiedzinami w miejskim magistracie i na Wawelu, książę Monako odwiedził UJ gdzie mówił o skutkach globalnego ocieplenia.

Albert II, Książę Monako / Fot. Piotr DrabikJednodniową wizytę w Krakowie, para książęca Monako rozpoczęła od spotkania z jego prezydentem, Jackiem Majchrowskim. Jak potem ujawnił włodarz miasta, rozmawiali głównie o ekologi i działalności Alberta II w strukturach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Oczywiście nie bez przyczyny, ponieważ ostatnio władze Krakowa ujawniły swoje aspiracje do ubiegania się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w roku 2022 lub 2026.

Nie chodzi o to, żeby uzyskiwać poparcie, ale żeby on był świadomy tej sprawy. Odpowiedział zresztą, że wie o tym, bo ten temat już się przewijał, że Polska ma organizować zimowe igrzyska olimpijskie i bardzo się cieszy, że Kraków - podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, Jacek Majchrowski. Z okazji tej niecodziennej wizyty, podarował on ponadto Albertowi II porcelanowego Lajkonika - jeden z wielu symboli grodu Kraka.


Księżna Monako, Charlene podczas zwiedzania Wawelu / Fot. Piotr DrabikNastępnie, para książęca Monako udała się na wzgórze wawelskie, gdzie z wielkim zainteresowaniem zwiedzali historyczne komnaty oraz bogate zbiory muzeum m.in. "Damę z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci. W tym punkcie wizyty, dostojnym gościom towarzyszył prof. Jana Ostrowskiego, dyrektor muzeum narodowego na Wawelu oraz ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej katedry.

Albert II i Charlene udali się również do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie pokłonili się nad sarkofagiem Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Marszałka Piłsudskiego. Para książęca Monako odwiedziła również Rynek Główny, po otrzymaniu bukietu z kolorowych gerber od krakowskich kwiaciarek, podziwiali wnętrze Bazyliki Mariackiej.

Albert II, Książę Monako / Fot. Piotr DrabikOstatnim punktem programu wizyty było spotkanie w budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najpierw Albert II rozmawiał z prof. Wojciechem Nowakiem, rektorem uczelni w Collegium Novum, by następnie wygłosić przemówienie w historycznym Collegium Maius. Książę Monako mówił o zmianach klimatycznych w strefie polarnej - tajemnicą nie jest jego zaangażowanie w tej tematyce (jest szefem własnej fundacji, zajmującej się badaniem globalnego ocieplenia i poszukiwaniem odnawialnych źródeł energii).

Specjalny gość znad lazurowego wybrzeża otrzymał jako prezent od władz UJ album pt. "Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie". Jutro para książęca z Monako odwiedzi były nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, we środę złożyła wizytę w Warszawie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.