Facebook Google+ Twitter

Książka, Book's, Livre. Sprawdź kto czyta najwięcej!

Świat pędzi do przodu jak nigdy wcześniej. Praca, internet, korki na drogach, skutecznie pozbawiają nas cennego czasu na relaks czy spotkania z rodziną.

darmowa licencja Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) / Fot. Joe Crawford Szybki tryb życia i stres z tym związany może być przyczyną obniżonej produktywności. Jak wiec w dzisiejszych czasach znaleźć wolną chwilę na jakże potrzebną regeneracje.
Moim zdaniem jednym z najlepszych czynności które wyciszają i wpływają na nasze dobą kondycje psychiczną jest czytanie. Ile przeciętny Polak jest w stanie przeznaczyć swojego cennego czasu, na tą przyjemność? Z badań World Culture Score wychodzi ,że 6 godzin i 30 minut w tygodniu, co daje 55 minut w ciągu dnia. Czy to dużo? W takich krajach jak Rosja , Czechy, Egipt czas ten jest większy średnio o godzinę na tydzień. Na samym szczycie listy są Chiny z dorobkiem 8 h, Tajlandia-9h30min, a nie podzielnie na pierwszym miejscu znajdują się Indie. Przeciętny mieszkaniec w ciągu 7 dni jest wstanie przeznaczyć 10 godzin i 45 minut na czytanie, co daje 1h i 32 minuty dziennie. 6,30 a 10,45 to jednak różnica. Czy słynne powiedzenie którego używali polscy kibice podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożej EURO 2012 „Odwróć tabele Polska na czele „ jest adekwatne do naszych wyników. Otóż nie, Polska znajduje się mniej więcej po środku listy rankingowej, złożonej z trzydziestu państw z całego świata. Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Korei z wartością rządu 3h i 6 minut, co daje tylko 26 minut dziennie. Trochę lepiej jest w Japonii 4 godziny i na Tajwanie 5 godzin w tygodniu. Polska coraz częściej w statystykach międzynarodowych może poszczycić się wyższą pozycją od największych potęg. Tak jest i tym razem, wyprzedzamy między innymi Niemcy, USA, Włochy czy Wyspy Brytyjskie.
Moim zdaniem powinniśmy utrzymać ten poziom a nawet systematycznie piąć się w górę. Niezbędne są jednak akcje promujące czytanie nie tylko dzieciom na dobranoc. Tylko porywająca fabuła potrafi porwać z fotela a wyobraźnia przenieść w wir akcji. Żaden film tego nie dokona.


Mariusz Ślęzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.