Facebook Google+ Twitter

Książka do historii od IPN-u. Inna niż wszystkie

Książka "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" stanowi bogate kompendium wiedzy dla osób otwierających pierwsze drzwi do XX-wiecznej Polski.

"Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej, przystępującej do matury, popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci" - tak brzmi fragment tekstu Od autorów, zamieszczony na początku książki oraz na tylnej okładce. Wydana w 2011 książka "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989", napisana przez historyków urodzonych w latach 70.: Adama Dziuroka, Marka Gałęzowskiego, Łukasza Kamińskiego oraz Filipa Musiała, rzeczywiście stanowi swoiste kompendium wiedzy - ale nie tylko dla maturzystów.

Książka podzielona została na 7 rozdziałów: II Rzeczpospolita, Polska w czasie II wojny światowej, Polska pojałtańska (1945-1948), Triumf i pierwszy kryzys "ludowej" Polski (1948-1956), Gomułkowska stabilizacja (1957-1970), Od kryzysu do kryzysu (1970-1980) oraz Koniec PRL-u (1980-1989).

Czytając tę książkę, można odczuć, że autorzy nie mieli zamiaru zamieszczać w niej suchych faktów poprzez wstawianie dużej liczby dat na każdej stronie oraz standardowego opisywania zdarzeń. Widać, że ta pozycja ma za zadanie zaciekawić czytelnika. I rzeczywiście czyta się ją dobrze. Każdy rozdział jest podzielony na dodatkowe podrozdziały, ułatwiające zrozumienie minionych wydarzeń.

I tak, poza najważniejszymi wydarzeniami politycznymi czy wojennymi, możemy się dowiedzieć, jak wyglądała ówczesna gospodarka, jak kształtowała się kultura. W każdym rozdziale znajdziemy mnóstwo zdjęć (postacie, karykatury, plakaty, ważne wydarzenia), fragmentów pism lub przemówień (np. List 34, żądania strajkujących stoczniowców z roku 1980, przemówienia: Piłsudskiego, Gomułki, Cyrankiewicza czy Becka) czy nawet wiersze ówczesnych twórców lub rymowanki z czasów PRL. Każde zdjęcie jest oczywiście bardziej lub mniej szerze opisywane, aby czytelnik wiedział, czego lub kogo ono dotyczy.

Oprócz wielu zdjęć i znanych przemówień, autorzy zamieszczają także ważniejsze pojęcia, które w danym temacie powinny mieć znaczenie. Tym samym można się na przykład dowiedzieć, czym była ścieżka zdrowia, departament X, dyktatura proletariatu czy propaganda sukcesu. Dla obeznanych osób nie jest to nic nowego, natomiast dla osób uczących się do matury lub egzaminów, książka rzeczywiście zawiera wiele przydatnych informacji.

Jak wspomniałem wyżej, na próżno szukać w samej treści książki suchych dat i dopasowanych do nich wydarzeń. Autorzy postanowili to rozwiązać w inny sposób. Na stronach 473-492 znajdziemy pomysłowe opracowanie ważniejszych dat z okresu 1914-2004. Począwszy od zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie, skończywszy na wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Maciej Żuczkowski, który opracował wszystkie daty, przy prawie każdym roku wypisać dzienne lub miesięczne daty wydarzeń. Prawdziwa gratka dla osób, które mają kartkówki z "pamięciówki".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

 kajtek
 • kajtek
 • 28.06.2012 18:07

oczywiście zawsze znajdzie sie ktoś komu ta książka sie spodoba barwy walki tez sie niektórym podobały..chodzi o to ze to jest przekrzywiony obraz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
weteran PO
 • weteran PO
 • 28.06.2012 18:04

propaganda IPN jak za PRL czyli książka do klopa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia S.
 • Kasia S.
 • 27.06.2012 19:18

Nie komentuje się książki po okładce - ciekawe czy ktoś z krytykujących przeczytał chociaż jeden rozdział? Ja przeczytałam całą i uważam, że to był świetny zakup.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
 • ala
 • 27.06.2012 18:38

a jak IPN może obiektywnie patrzeć na historie jak w kółko wałkuje tylko katyń i ubecje{fakt ze oprawców z wczesnego PRL} i na tym kończy sie znajomość historii [przez historyków z IPN!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 27.06.2012 18:33

kiedyś czytałem fragment historii napisany przez IPN i rzeczywiście napisany skrajnie tendencyjnie /.. słowem do klopa!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 27.06.2012 18:08

historia w wydaniu IPN?? to horror.....bedzie tylko mieszac w głowach niektórym młodym ...jak porównałem z wilkipedii {chociaż i tam sa błedy} i z IPN to włos sie jezy na łysej głowie!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.