Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14979 miejsce

Książka kardynała Dziwisza – świadectwo dawane sercem

W Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbyła się prezentacja książki kardynała Stanisława Dziwisza "Świadectwo". To opowieść o naszym papieżu, obok faktów dobrze znanych, są tu także informacje nieoficjalne, o których niewiele osób słyszało. To życie Jana Pawła II widziane oczami jego osobistego sekretarza, powiernika, przyjaciela – ks. Stanisława Dziwisza.

 Kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej prezentacji książki Książka ta, to z jednej strony fakty, opisane przez Gian Franco Svidercoschiego, a między nimi wspomnienia kardynała Dziwisza. Opowieści często nieznane, jak ta o wymykaniu się Jana Pawła II w góry, o wzajemnych relacjach kardynałów Wojtyły i Wyszyńskiego czy o nieudanych próbach ich poróżnienia przez komunistyczne służby. Nie zabrakło opisów wydarzeń bolesnych, choćby zamachu na papieża. Wbrew obiegowej opinii, dowiadujemy się, że Mehmet Ali Agca nigdy nie przeprosił Ojca Świętego. Gdy papież przyszedł go odwiedzić w więzieniu, zamachowiec tylko zapytał: "Dlaczego ty żyjesz?".


– Świadectwo to jest inne, albowiem odnosi się do przeżyć osoby, która przez 40 lat była obok Jana Pawła II – mówił współtwórca książki, watykanista Gian Franco Svidercoschi. – To świadectwo dawane sercem i uczuciem. Jan Paweł II był zakochany w Bogu, przez wszystkie swoje dni nawiązywał kontakt z Bogiem i ta duchowość odbijała się we wszystkich jego poczynaniach, najpierw jako biskupa, kardynała, później jako papieża.

W książce kardynał Dziwisz przekreśla próby zaszufladkowania Jana Pawła II do lewicy, prawicy czy konserwatystów. – Dzięki swej wierze, Jan Paweł II był głęboko wolny i tę wolność zawoził na cały świat – mówił Svidercoschi. – Jego pierwsze słowa "Nie lękajcie się", to był program na cały pontyfikat. I w każdym zakątku świata, który odwiedzał, ludzie czuli się wolni. Uwolnił także młodzież przed obawą bycia chrześcijanami – dodał pisarz.

Obecny na prezentacji prof. Franciszek Ziejka podkreślił, że ze współpracy znakomitego watykanisty z przyjacielem Jana Pawła II zrodziła się wspaniała mozaika. – Krakowian zapewne zainteresują nieznane fakty związane z walką mieszkańców Nowej Huty o kościół – mówił profesor. – Ta książka to nie marmurowy posąg. To opowieść prawdziwa o wizji chrześcijańskiego kapłana.

– Jest zapotrzebowanie na taką książkę – mówił kardynał Dziwisz. – Ludzie nie chcą zapomnieć Ojca Świętego, chcą jeszcze bardziej zgłębić to, co nam pozostawił. We Włoszech często słyszałem "Don Stanislao jest jak cień". Może tak było. To był zaszczyt, łaska, przywilej – bycie cieniem wielkiego Pasterza, wielkiego Polaka. A kto doświadczył cienia, ten wie, że w cieniu lepiej widać to, co jest w świetle – mówił kardynał Dziwisz.

Prowadząca uroczystość Grażyna Torbicka zapytała na koniec kardynała, jak sądzi, dlaczego biskup Wojtyła wybrał właśnie jego.

Kard. Stanisław Dziwisz (P), były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka (C) i fotograf papieski Arturo Mari (L) podczas uroczystej prezentacji książki– Myślę, że byłem pod ręką – odparł błyskawicznie sekretarz. Gdy umilkły oklaski i śmiech, dodał już poważnie: – Wtedy nie wiedzieliśmy, czym to się skończy, ani ja, ani biskup. Ja mam nadzieję, że to się skończy wyniesieniem Jana Pawła II na ołtarze. "Subito santo!" mówię głośno, bo w sali jest obecny postulator procesu beatyfikacyjnego – powiedział kardynał, a zgromadzeni goście poparli go burzą oklasków.


Podczas prezentacji fragmenty książki czytał Piotr Adamczyk, który wcielił się w rolę Karola Wojtyły w filmach "Karol. Człowiek, który został papieżem" i "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem". Filmy powstały na podstawie książki "Historia Karola" Gian Franco Svidercoschiego.

Podczas uroczystego wieczoru obecni byli m.in. kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Nagy, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie ks. Paweł Ptasznik, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder i osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari.

Książkę będzie można kupić już w najbliższy poniedziałek. We Włoszech ukazała się kilka dni temu i jak powiedział redaktor naczelny włoskiego dziennika "Avvenire" Dino Boffo, natychmiast zniknęła z półek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

no coz , skoro jednym z nich byl Ptasznik to wcale mnie to nie dziwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby szykował się wydawniczy hit 2007?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajnie się tekst czyta i dobrze, że książka wyszła.
Zygfryd ma też rację. Ja do samej osoby kard. Dziwisza też nie czuję wielkiego szacunku po tym, jak potraktował ks. Zaleskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wierzę dziwiszowi . jesli wprowadzał w bład naszego wielkiego JP2 nie mówiac Mu o pedofilstwie peca i tych z Meksyku to robi to tylko dla pieniędzy i rozgłosu .tak WIELKI JP2 miał przy sobie tak małego sekretunia dziś arcykłamce
OKO ONO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.