Facebook Google+ Twitter

Książka, która leczy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-18 12:20

Fundacja Serdecznik wyposaża kolejny szpital w wędrującą bibliotekę

 / Fot. Fundacja SerdecznikFundacja Serdecznik z Poznania realizuje projekt „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”, w ramach którego wyposaża oddziały szpitalne dla dzieci w Bajkowozy – kolorowe, ruchome domki, pełne starannie dobranych książek. Wędrująca Biblioteka zawitała właśnie do Gdyni, a kolejne Bajkowozy będą już wkrótce przemierzać szpitalne korytarze w Szczecinie, Bydgoszczy, Słupsku i Kołobrzegu.12 listopada br. w Domu Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” odbyło się uroczyste powitanie i przekazanie Bajkowozu podarowanego najmłodszym pacjentom przez Fundację Serdecznik, w ramach projektu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”. Przekazany Bajkowóz, podobnie do tych, które już znajdują się dzięki fundacji w dwóch poznańskich szkołach przyszpitalnych, to ruchomy domek, w którym mali pacjenci znajdą starannie dobrane książki, a także poukrywane w licznych szufladach i schowkach „magiczne” gadżety, np. szkła powiększające, stare mapy, kalejdoskopy czy tęczowe klejnoty. Pomysłodawcą oraz koordynatorem programu jest Fundacja Serdecznik, prowadząca od czterech lat regularne zajęcia artystyczne na terenie poznańskich szpitali.

„Tęsknota, ból, osamotnienie, lęk – to uczucia, jakie przeżywamy w szpitalu. Dziecko odczuwa je jeszcze mocniej” – mówi Anna Bany z Fundacji Serdecznik. – „Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy to zmienić i pomóc dzieciom od strony psychologicznej w walce z chorobą. Tak powstał Oddział Bajka, utworzony przez Bajkowóz, książki i ludzi z pasją, a co najważniejsze obecny wszędzie tam, gdzie są mali pacjenci. Dzięki Bajkowozom możemy dotrzeć nawet do najciężej chorych, do każdego łóżka. Cieszymy się, że gro szpitali korzystających z naszych Bajkowozów sukcesywnie powiększa się, bo tym samy rośnie liczba małych pacjentów, do których dociera nasza radosna Wędrująca Biblioteka”.

Specjaliści Fundacji Serdecznik wybrali ponad sto tytułów książek, które są nie tylko uwielbiane przez małych czytelników, ale też umożliwiają dorosłym pracę nad konkretnymi problemami nurtującymi dzieci zarówno w szpitalu, jak i w domu. W ramach programu są prowadzone szkolenia dla pedagogów szkół przyszpitalnych, w trakcie których zostają oni wprowadzeni w tajniki pracy z książką.

„Książki doskonale sprawdzają się w leczeniu” – podkreśla Anna Bany. – „Są punktem oparcia w pracy z najmłodszymi, fundamentem i płaszczyzną, na której łączą się dwa światy: świat dzieci i dorosłych, pacjentów i lekarzy. W ten sposób łatwiej rozmawiać z dziećmi o rzeczach trudnych i bolesnych, łatwiej też odpowiadać na wciąż powracające u małych pacjentów pytanie: dlaczego?”.

Dom Hospicyjny dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni jest trzecim miejscem na mapie Polski, do którego zawitał Oddział Bajka. Od 2013 roku Fundacja Serdecznik realizuje projekt we współpracy z dwoma poznańskimi placówkami – Zespołem Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego oraz z Zespołem Szkół Specjalnych nr 108 przy Specjalistycznym ZOZ nad Matką i Dzieckiem. Fundacja Serdecznik planuje sukcesywnie przekazywać Bajkowozy kolejnym placówkom.

Głównym partnerem projektu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” jest Marmorin Design Studio. Fundację wspierają również firma Garvest, wydawnictwa Zakamarki, Dwie Siostry, EneDueRabe oraz Media Rodzina, ZSS nr 110 w Poznaniu, a także Grupa Allegro. Do grona ambasadorów należą Marek Kamiński – polarnik, podróżnik, autor wielu książek w których pokazuje, jak wiele zależy od marzeń, siły woli i wiary w zwycięstwo, Krystyna Adamczak – propagatorka wartościowej literatury, a także znani i lubiani pisarze Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Łukasz Wierzbicki.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.