Facebook Google+ Twitter

Książka na lato: "Dziewczyna, która pływała z delfinami"

Powieść filozoficzno-psychologiczna Sabiny Berman jest porównywana z "Forrestem Gumpem". Obie historie są podobne w tym sensie, że ukazują w sposób prosty i niewymuszony świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej umysłowo.

Okładka / Fot. ZnakKaren jest autystyczna. Pod wieloma względami odbiega od normy rozwojowej. Jej wiedza i zdolności są na poziomie drugiej klasy szkoły podstawowej, natomiast ogromna zdolność do zapamiętywana szczegółów czyni ją całkowicie wyjątkową.

W dzieciństwie pieczę nad Karen sprawuje ciotka, która stara się otworzyć dziewczynkę na świat. Nauka postępuje powoli. Ciotka robi wszystko, aby Karen mogła skończyć szkołę, a także wyjechać do USA na studia i w przyszłości kierować rodzinną przetwórnią tuńczyków. Karen uczy się żyć w społeczeństwie i doceniać swoją inność. Jednak, jako autystyczna kobieta, nie potrafi kłamać i jest pozbawiona wyobraźni. Nie potrafi kochać, nie zna większości ludzkich emocji. Nie wszyscy akceptują jej kreatywność i odmienność. Karen nigdy nie walczy o to, aby ktokolwiek ją lubił i mówi to, co myśli, a nie to, co zdaniem innych powinna powiedzieć. Postrzega rzeczywistość inaczej, prościej, bo nie hamują jej społeczne bariery, przyjęte wzorce myślenia i zachowań.

Bohaterka odrzuca stanowczo tezę Kartezjusza "myślę więc jestem", ponieważ wie, że istniała przez kilka lat na świecie, wcale nie myśląc. Rzuca więc wyzwanie dotychczasowemu porządkowi społecznemu, którego utrwalaniu sprzyja religia: stawianiu na szczycie piramidy ważności – człowieka. Zdecydowanie przedkłada ponad kulturowy antropocentryzm poglądy Karola Darwina, podkreślające podobieństwa między gatunkami.

Dzięki swojemu odmiennemu spojrzeniu na świat udaje jej się stworzyć raje dla tuńczyków, w których ryby po raz pierwszy zaczynają rozmnażać się w niewoli. Osiąga wiele sukcesów, niedostępnych "ludziom standardowym". Warto spojrzeć na świat - choćby przez chwilę - oczami Karen.

"Świat ludzi standardowych: bańka, w której widzi i słyszy się tylko to, co ludzkie, i w której tylko to, co ludzkie, ma znaczenie, a wszystko inne to zaledwie krajobraz, towar albo pożywienie".

Sabina Berman
Dziewczyna, która pływała z delfinami
(La mujer que buceo dentro del corazon del mundo )
Tłumaczenie: Małgorzata Moś
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1766-9
Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz
Rok wydania: 2011
Format: 136x205
Ilość stron: 232
Wydawnictwo: Znak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ciekawa recenzja panie Lesławie! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 18.08.2011 19:29

Już sam tytuł brzmi intrygująco! Streszczenie zaś zachęca do czytania. Sięgnę więc bez wątpienia po tę pozycję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak brzmi po hiszpańsku?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grażyna Gajowiak
  • Grażyna Gajowiak
  • 15.08.2011 15:04

Jestem przekonana, że to cielawa pozycja do przeczytania.Uwielbiam zarówno
książki,jak i filmy z wątkiem psychologicznym.Ciekawią mnie, a nawet fascynują osoby, które odbiegają od schematów,często mają problemy natury psychicznej. Dziękuję za rekomendację.Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małe sprostowanie: żadna religia nie stawia człowieka na czubku piramidy! A tak to w porządku. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat znam tą pozycję, nawet się pochwalę po hiszpańsku czytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.