Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23056 miejsce

Książka o gminie Zarzecze

Z inicjatywy wójta Wiesława Kubickiego ukazała się w 2010 r. książka o gminie Zarzecze.

Okładka książki "Gmina Zarzecze". / Fot. reprod. Józef KomarewiczZ inicjatywy wójta Wiesława Kubickiego ukazała się w 2010 r. książka o gminie Zarzecze. Wydawcą "Gminy Zarzecze" jest krośnieńskie przedsiębiorstwo "Roksana".

Redakcją wydania drugiego monografii gminy Zarzecze zajął się Stanisław Mendelowski, rys historyczny gminy napisał Sebastian Ciepiela, jego autorstwa są również zdjęcia zamieszczone w książce.

Książka o gminie Zarzecze zaczyna się od podstawowych informacji m.in. o położeniu gminy (w tzw. Zapadlisku Podkarpackim), środowisku przyrodniczym (gmina charakteryzuje się żyznymi glebami, ma również niewielkie pokłady gazu ziemnego). Opisywane są również początki osadnictwa na tym terenie, sięgające okresu neolitycznego. Są też zamieszczone krótkie dzieje sołectw - Kisielowa, Łapajówki, Maćkówki, Pełnatycz, Rożniatowa, Siennowa, Zalesia, Zarzecza, Żurawiczek.

Szczegółowo został zaprezentowany Zespół Pałacowo-Parkowy w Zarzeczu. Pałac w Zarzeczu wybudowano z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej. Ona to z rysownikiem Józefem Tabaczyńskim wykonała szkice do projektu pałacu (wybudowanego z początkiem dziewiętnastego stulecia w stylu empire).

Ciekawe są także informacje o kościołach i kapliczkach w gminie Zarzecze. Przedstawione zostały gminne placówki kultury - Centrum Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Prymasa Tysiąclecia ks.kardynała Stefana Wyszyńskiego mające siedziby w Pałacu Dzieduszyckich. Dlaczego bibliotece nadano w 1992 r. takie imię? Otóż w 1942 r. w Pałacu Dzieduszyckich ukrywał się ks. Stefan Wyszyński pod pseudonimem "Siostra Cecylia".

W publikacji można też znaleźć informacje o Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, powstałego w 2008 r. przy współpracy Związku Rodowego Dzieduszyckich, władz tej podkarpackiej gminy oraz muzeum w Jarosławiu. W tym też roku Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu podpisało umowę o współpracy z Muzeum Pałac w Wilanowie.

Zamieszczono też w książce obraz współczesny gminy Zarzecze - niezindustrializowanej, bardzo atrakcyjnej dla turystów.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.