Facebook Google+ Twitter

Książka o Wałęsie już w księgarniach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-06-23 11:56

Dziś na półki księgarń trafiła jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat - publikacja historyków IPN o Lechu Wałęsie. Dzieło odpowiedzialnego za program edukacyjny IPN w Gdańsku Sławomira Cenckiewicza i wiceszefa pionu lustracyjnego Piotra Gontarczyka liczy 751 stron, ma kosztować 65 zł.

 / Fot. www.ipn.gov.plChociaż od tygodnia spory o książkę zajmują czołówki gazet i godziny czasu antenowego we wszystkich stacjach telewizyjnych, na początku tylko nieliczni będą mogli kupić publikację. Jej nakład to zaledwie 4 tys. egzemplarzy. Dlaczego tak mało? - A widział ktoś książkę Instytutu wydaną w większym nakładzie? - odpowiada pytaniem rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. - To nasza normalna praktyka - wyjaśnia. - Docelowo książka ukaże się w nakładzie 40 tys. egzemplarzy - dodaje Piotr Gontarczyk, współautor książki. - Już w piątek być może ukaże się kolejnych 5 tys. egzemplarzy- dodaje. Na razie zainteresowanym pozostaje czekać, aż książka pojawi się w czytelniach. Jest też Internet: na Allegro za książkę niektórzy chcą zapłacić nawet 284 zł. To jednak nie musi być oznaką sukcesu, uważają znawcy rynku. - Choć wśród wydawców panuje zasada "wyróżnij się albo zgiń", to jednak IPN, stawiając na szali całą swoją reputację, mocno przesadził - ocenia doświadczony wydawca Jacek Santorski.

Niskim nakładem zdziwieni są politycy, którzy chcą przeczytać książkę. - Pójdę do księgarni. Jak przeczytam, dam rodzicom - mówi wiceprzewodnicząca SLD, Katarzyna Piekarska. Publikację IPN chce też poznać wicemarszałek sejmu, Stefan Niesiołowski. - Na początku nie chciałem, ale skoro się o niej dyskutuje, to jednak trzeba - mówi. Zaś poseł Prawa i Sprawiedliwości, Tadeusz Cymański uważa, że lektura tej książki jest obowiązkiem każdego polityka. Jego zdaniem bez wcześniejszej dyskusji i listów w obronie Wałęsy zainteresowanie byłoby mniejsze. - Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej - kwituje.

Dyskusja na temat książki trwa już kilka tygodni. Wczoraj Przemysław Gosiewski, szef klubu PiS, sugerował, że po jej opublikowaniu prokuratorzy IPN powinni rozważyć możliwość wznowienia postępowania lustracyjnego wobec byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Co zawiera ta książka?

* Rozdziały 1-3
Najważniejsza i najbardziej kontrowersyjna część książki. Tu Cenckiewicz i Gontarczyk piszą, że Lech Wałęsa to tajny współpracownik "Bolek". Autorzy wyjaśniają też, dlaczego ujawniają dokumenty dotyczące sprawy "Bolka": "Historyczna rola L. Wałęsy nie może być wytłumaczeniem dla swoistego «immunitetu historycznego», który otacza jego osobę".

* Rozdziały 4-5
Działalność tajnego współpracownika "Bolka": spotkania z oficerami, donosy, pieniądze za współpracę. Historycy uważają, że: "(...) dokumentacja dotycząca działalności TW ps. Bolek jest na tyle skąpa, że nie pozwala na całościowy opis i ocenę jego aktywności".

* Rozdziały 6-8
Okres walki o niepod-ległość i przygotowania do prezydentury - tajny współpracownik "Bolek", a następnie obiekt inwigilacji Służby Bezpieczeństwa. "Nie wszystkie dokumenty dotyczące Wałęsy zostały w latach 1989-1990 zniszczone".

* Rozdziały 9-11
Pierwsza lustracja Lecha Wałęsy w 1990 r., zawartość teczki TW "Bolka" i upadek rządu Jana Olszewskiego.

* Rozdziały 12-14
Niszczenie akt "Bolka". Wiele dokumentów dotyczących "Bolka" znaleziono w Gdańsku, w mieszkaniu byłego funkcjonariusza SB. UOP je odzyskał, "(...) w kwietniu 1994 r. mikrofilmy przekazano Lechowi Wałęsie". Wróciły wybrakowane.

* Rozdziały 15-17
Autorzy opisują śledztwo prowadzone w sprawie zaginięcia akt "Bolka" i krytykują wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r., w myśl którego Lech Wałęsa nie został uznany za współpracownika bezpieki.

* Rozdział 18
Powrót sprawy Wałęsy po orzeczeniu sądu lustracyjnego. "Starano się uciec od trudnych pytań dotyczących nieznanych fragmentów życiorysu Wałęsy, jak również losów dokumentów, które zaginęły w MSW w latach 1992-1995. Przede wszystkim zaś unikano ustosunkowania się do dokumentacji źródłowej z pierwszej połowy lat 70., którą odnaleziono m.in. w gdańskim IPN" - oceniają autorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na pewno kupię. Wałęsa zawsze był dla mnie zagadką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.