Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2015 miejsce

Książka o zegarkach – pomoc dla spragnionych wiedzy

Jako, że zegarek staje się symbolem prestiżu, coraz więcej osób, tak kobiet jak i mężczyzn, zwraca uwagę na wskazującą czas dekorację nadgarstka. Warto pomyśleć o swojej zegarkowej wiedzy i możliwościach edukacji.

okładka książki / Fot. Władek MellerObecnie najbardziej prestiżowymi zegarkami są konserwatywne czasomierze mechaniczne. Może więc warto także edukację prowadzić w sposób konserwatywny – za pomocą książki.

Polskojęzyczna literatura zegarkowa przystępna dla „niefachowców” jest dość uboga i nawet kilka przedruków z obcojęzycznych opracowań nie zapewnia odpowiednio dużego dla takich potrzeb zakresu informacji.
Na szczęście w tym roku ukazała się książka profesora Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechatroniki (dawniej Mechaniki Precyzyjnej) Zdzisława Mrugalskiego „Czas i urządzenia do jego pomiaru”.

okładka książki - notka o autorze / Fot. Władek MellerNa podstawie tytułu oraz dorobku naukowego autora można byłoby sądzić, że książka jest opracowaniem naukowym. Nic bardziej mylnego. Już po lekturze pierwszego rozdziału, każdy czytelnik zorientuje się, iż jest ona napisana w bardzo przystępny sposób. Zagłębiając się w jej treść można wręcz odnieść wrażenie, że w opisach i wyjaśnieniach autor zawarł swoją własną, życiową i bardzo humanistyczną fascynację zegarami i zegarmistrzostwem, przekazując ją językiem zrozumiałym dla szerokiego grona czytelników.

Mimo że oczywiście w niektórych rozdziałach pojawiają się schematy i rysunki techniczne zespołów zegarkowych, to wyjaśnienie ich miejsca w konstrukcji zegarka, nawet przy pominięciu zasady działania jest cenną informacją dla każdego pragnącego zaczerpnąć wiedzy zegarkowej. Jednocześnie obejmując szeroki zakres zagadnień, od problemów filozoficznych, poprzez historię do techniki, książka może służyć jako źródło usystematyzowanych, sprawdzonych i podanych poprawnym zawodowym językiem informacji.

Przykładowa reklama z informacją o firmie zegarkowej. / Fot. Władek MellerWydana książka ma także swoją szczególną właściwość. Napisana przez zegarmistrza i profesora nauk technicznych, wydana staraniem Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, sponsorowana przez firmy z branży, promowana przez branżowe media i dystrybuowana poprzez sieć zegarkowych salonów staje się dla innych branż wzorem współpracy godnym naśladowania.

W tym miejscu wymienić należy zegarkowe marki, które poprzez swoich przedstawicieli wsparły wydanie książki. Są to: Adriatica, Chopard, Chronoswiss, Citizen, Certina, Girard Perregaux, H.Moser, IWC, Longines, Maurice Lacroix, Omega, Perrelet, Roamer, Seiko oraz kilka zegarmistrzowskich sklepów – punktów usługowych. Wszystkie wspierające wydanie firmy zegarkowe mają swoje miejsce w książce, przeznaczone na promocję, a niektóre z nich poprzez informację o marce pogłębiają wartość merytoryczną jej treści.

Dla ułatwienia zakupu, w jednym z tematów forum dyskusyjnego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, podane są miejsca jej branżowej dystrybucji - http://www.zegarkiclub.pl/forum/index.php?s=c3ce8e07586118a1572dad1d3de23873&showtopic=24981. Z tego powodu pojawiająca się w tym roku książka w naturalny staje się branżową biblią zawodowców, hobbystów i wszystkich ciekawych zegarkowej wiedzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.