Facebook Google+ Twitter

Książka oprawiona w ludzką skórę znaleziona na Uniwersytecie Harvarda

Naukowcy z Harvardu potwierdzili, że książka znajdująca się w zbiorach uniwersytetu, pochodząca z XIX wieku jest wykonana ze skóry człowieka.

 / Fot. By Daderot. (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia CMowa o książce "Przeznaczenie Duszy" autorstwa francuskiego pisarza Arsena Houssaye'a. Już od dawna budziła zaciekawienie wśród harvardzkich naukowców i bibliotekarzy. Jak donosi gazeta wyborcza.pl, w środku książki widniała notatka mówiąca o tym, że okładka książki jest wykonana z ludzkiej skóry. Książka była własnością dr. Ludovicia Boulanda, który był bliskim przyjacielem autora.

Bouland najprawdopodobniej zdjął skórę z pleców zmarłej za zawał, psychicznie chorej kobiety i oprawił nią powieść. Jak napisał: "Książka o ludzkiej duszy zasługuje na oprawę z ludzkiego ciała".

W okresie w którym ukazała się książka, zdarzały się przypadki wykorzystania skóry zmarłych kryminalistów do oprawy dzieł literackich. Tę powszechnie wówczas stosowaną praktykę nazwano "anthropodermic bibliopegy".

Naukowcy podejrzewali, że w swoich zbiorach mają jeszcze dwie inne, oprawione w ten sam sposób książki. Szczegółowe badania wykazały jednak, że w tych przypadkach użyto skóry owczej.

Uniwersyetet Harvarda póki co nie ujawnia co zamierza zrobić z kontrowersyjną książką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.