Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2230 miejsce

Książka pod choinkę. Literatura II wojny światowej

"Czarna kawaleria", "Odwaga straceńców" oraz "Pacyfik - starcie mocarstw", to z pewnością książki, które miłośnikom literatury II wojny światowej sprawią miłą niespodziankę pod świątecznym drzewkiem. To prezent, jakim mnie obdarowano.

Krakowskie Wydawnictwo Znak poleca / Fot. Piotr A.JeleńKacper Śledziński - Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka
Wydawnictwo Znak - Kraków 2011

Polscy - żołnierze generała Maczka - zapisali jedną z najjaśniejszych kart historii drugiej wojny światowej. Bohaterstwo, odwaga, poświęcenie, ale i wyszkolenie, znajomość żołnierskiego fachu, dobre dowodzenie i uzbrojenie. Te cechy pozwoliły polskim pancerniakom, walczyć i zwyciężać od pierwszego do ostatniego dnia wojny.
Czarna kawaleria pozwala nam zobaczyć wojnę oczami jej uczestników. Poznajemy żołnierzy z krwi i kości. TowarzyszymyReprodukcja grafiki Jarosława Wróbla z wernisażu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu; czołg Sherman V.C.Firefly z 1.szwadronu 2. pułku pancernego na tle portretu generała Stanisława Maczka, rok 1944. / Fot. Piotr A.Jeleń im od walk w trudnych górskich warunkach we wrześniu 1939 roku do niezwykłych wyczynów w Normandii, Holandii i Niemczech. Pancerni Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy przyczynili się do wyzwolenia okupowanej Europy spod władzy Hitlera.

Kacper Śledziński - Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej
Wydawnictwo Znak - Kraków 2013

Bohaterowie w chwilach najcięższej próby.
Pozostawieni samym sobie, w beznadziejnej sytuacji już w pierwszym dniu wojny. Nie mieli żadnych szans. Mogli liczyć tylko na siebie. Nikt nie oczekiwał od nich cudów. Oni jednak nie znali słowa "niemożliwe".
Marynarze ORP Orzeł porzucili uznanego za zdrajcę dowódcę w neutralnym porcie. Po spektakularnej ucieczce, bez map, bez torped, wyrwali się z okrążenia na Bałtyku. Tajemnica dalszych losów tego okrętu to jedna z największych zagadek II wojny światowej. ORP Sokół i ORP Dzik przez długie miesiące siały spustoszenie na Morzu Śródziemnym. Zatapiając i uszkadzając ponad dwadzieścia niemieckich i włoskich okrętów, zasłużyły na zaszczytne miano terrible twins.
Nieznane kulisy oszałamiających sukcesów. Pijaństwo i ułańska fantazja, dezercje, bunty, ale walka z wrogiem za wszelką cenę. Heroizm zwykłych marynarzy i bezmyślność dowódców na lądzie. Katastrofalna seria awarii technicznych i samobójstwo kapitana, któremu odebrano okręt.
Awanturnicy z rogatą duszą. Polscy podwodniacy.

"Szczyt brawury dowódców i załóg" - brytyjska admiralicja o Polakach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.