Facebook Google+ Twitter

Książka "Rewers" warta lektury

Andrzej Bart sworzył najpierw scenariusz, dzięki któremu powstał film "Rewers". Po sukcesie produkcji postanowił wydać powieść o tym samym tytule.

Okładka książki "Rewers" / Fot. materiały prasoweAkcja książki "Rewers" rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych - we wczesnych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku oraz współcześnie.

W obydwu tych okresach główną bohaterką okazuje się Sabina. Poznajemy typową "szarą myszkę", która zajmuje się redakcją poezji w Domu Wydawniczym "Nowina". Nieśmiała, skrycie podkochuje się w swym szefie - dyrektorze Barskim. Myśli o sobie "chodząca przeciętność". Nie myślą tak o niej jednak jej mama i babcia. Obawiają się natomiast, że ich 29-letnia pociecha nie znajdzie sobie męża. Na siłę więc, próbują ją wyswatać z kolejnymi mężczyznami. Przy bliższym poznaniu, okazuje się, że żaden z nich na życiowego partnera się nie nadaje. Aż tu nagle, Sabina spotyka Bronisława - mężczyznę zdaje się idealnego, który jak twierdzi, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Nic nigdy nie jest tak proste i piękne jakby się wydawało, a Sabina staje przed bardzo trudnym wyborem...

Przenosząc się do czasów współczesnych, obcujemy z panią Sabiną - staruszką, która w przeddzień święta zmarłych, wybiera się na lotnisko, by odebrać swego syna, Marka. Pani profesor jest osobą kierującą się przez lata wypracowanymi przez siebie zasadami. Z dystansem odbiera otaczającą ją rzeczywistość. W drodze na lotnisko, wspomina okres, kiedy była redaktorką. "Gdyby ktoś spojrzał na siedzącą staruszkę, zobaczyłby zamknięte oczy i nikły uśmiech. Mógłby nawet pomyśleć, że umarła i że piękną śmierć miała. A ona tylko pięknie sobie przypomina."

Dzieło Andrzeja Barta niewątpliwie zasługuje na uwagę. Z każdą kolejną stroną, czytelnik wkracza w życie trzech kobiet - symbolizujących trzy pokolenia. Razem, zdaje się, że tworzą nierozerwalną całość. Babcia, matka i córka pragną dla siebie godnego i spokojnego życia. Bowiem tłem dla wydarzeń umiejscowionych w książce jest obraz stalinowskiej Polski. A wszystko to ubrane zostało w proste słowa i krótkie zdania, co z pewnością dodaje książce zgrabnego dynamizmu.

W "Rewersie" mamy do czynienia z intrygą kryminalno-sensacyjną. Mniej więcej od połowy publikacji, czytelnik nie jest w stanie oderwać się od zajmującej lektury. Nie znając wcześniej historii Sabiny, odbiorca może być zaskoczony losami głównej bohaterki.

Dla niektórych czytelników, książka wzbogacona zdjęciami z filmu wyda się nie do końca trafiona. Narzucony wygląd postaci, nie pozwala bowiem na całkowitą grę fantazji.

"Rewers" to utwór dynamiczny, zabawny i momentami dramatyczny. Intryguje i wciąga czytelnika w grę. Pokazuje, jak jedno zdarzenie może wpłynąć na resztę życia. Z czystym sercem - wart jest polecenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.12.2009 14:26

Tak szybko piszesz, że musiałem pouzupełniać braki...... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytam na pewno (5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to chyba zaopatrzę się w tą lekturę :)
Pozdrawiam molu książkowy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.