Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję: Aleksander Buszkow - "Antykwariusz"

"Szantarski" cykl Aleksandra Buszkowa zachwalany jest w znakomitych słowach. "Antykwariusz" przenosi czytelnika na wschodni skraj Syberii do miasta, które zna tylko autor. Hermetyczne środowisko handlarzy antykami i plastyczny, żywy język.

Szantarsk jest metropolią zagadkową, tajemniczą, niebezpieczną. W wielkim kraju jest takich miast wiele ale to miejsce na mapie jest jedyne w swoim rodzaju. To klucz do powieści z tego cyklu i wprzódy zachęcam do "wygooglowania" właściwych haseł oraz zapoznania się z historią Szantarska, z jego znaczniejszymi obywatelami i całą widmową otoczką. Pomysłowość Aleksandra Buszkowa wzbudza zainteresowanie. Aleksander Aleksandrowicz Buszkow wikipedia.ru/public domain / Fot. Tiran2010

Książkę opatrzono wprowadzeniem z "Antykwariusza" Waltera Scotta. Doszukiwanie się zapożyczeń, konotacji mimetycznych czy parafraz wydaje się być w tym przypadku właściwą ścieżką poszukiwań. Powieść Buszkowa cechuje pewne podobieństwo ogólnej koncepcji utworu, choć stylistycznie zaznacza się wyraźna rozbieżność literackich zapatrywań obu pisarzy.

"Antykwariusz" wprowadza czytelnika w środowisko niechętne obcym. Handlarze antykami, starociami, a nierzadko spekulacje na czarnym rynku i zmagania się z nieżyciowymi przepisami. Książka reklamowana jako bestsellerowy kryminał literacki jest takowym wydawnictwem, chociaż zdawać się może, że najchętniej czytywana jest przez rodaków Buszkowa, a jej potencjał może stanowić o zainteresowaniu miłośników sensacji z krajów anglojęzycznych. Dla czytelnika z kraju nad Wisłą nie będzie niczym niezwykłym opisywany świat, który wciąż rzęzi komunistycznym porywem i motywami jakie wyśmiewano, choćby w filmach Barei. Humor Buszkowa jest w tym wyczuwalny, chociaż nie czyni powieści dowcipem "Antykwariusz" - Aleksander Buszkow / Fot. Paweł Jankowskikryminalnym. Czytelnik z Zachodu może w tej książce dostrzegać ciekawy przykład specyficznej egzotyki i niezwykłego misz-maszu kulturowego, co jednakowoż zależy od możliwości tłumacza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.