Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję. Andrzej Czcibor-Piotrowski: "Autoportrety"

Tomik "Autoportrety" zawiera kilkadziesiąt wierszy, dających wyraz intelektualnej świadomości poety, z jednej strony zgłębiającego problematykę moralną i eschatologiczną, z drugiej zaś - odważnie prezentującego doświadczenia zmysłowe.

Czytając wiersze i zagłębiając się w ich treść, można poznać drugiego człowieka - jego przekaz. Tych kilka ulotnych myśli, które zdążył uwiecznić na kartce papieru. Ich treść i tematyka jest różna, tak różne są spostrzeżenia i życiorysy ludzi, którzy je piszą.

Czternasta, poetycka, książka pana Andrzeja, zaczyna się od wiersza "Prosiłem się na świat", a kończy "Autoportretem w przeciągu wieczności". Pomiędzy nimi zawarte są utwory dotyczące okresu młodości, dzieciństwa, ale też i dorosłych doświadczeń, podróży, spotkań, matki i ojca. Autor odważnie i świadomie pisze o ostatnich chwilach życia, na końcu wybiegając w bliżej nieznaną wieczność.

Każdy wiersz, to fragment innych zdarzeń i doświadczeń z życia autora, składających się na jego autoportret. Widzimy go tutaj jako dziecko, w chwili urodzin, które przyszło na świat. Młodego chłopca z dziewczyną lub obcującego z końmi. Innym razem ukazuje się nam "przy łaźni cesarza Karola nad Wełtawą" wieczorem z panną. Pisze o swoich urodzinach, ale też zamyśla się "nad dwoistością natury ludzkiej". Wspomina o swoim dorobku i pracy literackiej. Zastanawia się nad przemijającym czasem "przed lustrem" i wspomina chwile, gdy był sam bądź wśród przyjaciół w: Pradze, Drohobyczu, Sankt Petersburgu, Moskwie.

Kilka wierszy opowiada o jego rodzinie, pochodzeniu, ojcu, którego nie miał, matce, bracie. Wielokrotnie porusza tematy dotyczące problematyki moralnej oraz eschatologii, takie jak np. wybaczenie, nieprzestrzeganie przykazań, przemijanie czasu, życia ludzkiego oraz tego, co nieznane po śmierci. Odnosi się też do nauk św. Augustyna. Wydaje się być pogodzony ze swoim życiem, które starał się przeżyć jak najlepiej. Jest w pełni tego świadomy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.