Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję: "Córki Graala" E. Chadwick

Gdy zgłaszałam się do recenzji tej książki spodziewałam się powieści o magii, bohaterach i niesamowitych wydarzeniach. Chciałam po prostu fantasy. I troszkę się zawiodłam.

 / Fot. Okładka książkiNie zawiodła mnie jednak sama książka. Okazała się ciekawa i wciągnęła mnie w wir krucjat na parę ładnych godzin. A przy okazji czegoś się nauczyłam.

Ale po kolei. Powieść Elizabeth Chadwick "Córki Graala" to historia dwóch pokoleń ludzi żyjących w czasie krucjat przeciwko katarom. Prawdziwe wydarzenia historyczne są tłem dla opowieści o życiu Briget i jej córki Magdy, które to pochodzą w prostej linii od Marii Magdaleny. W związku z tym posiadają szereg nadprzyrodzonych zdolności - potrafią leczyć, patrzeć w przyszłość, znają się na ziołach i jeszcze kilka innych rzeczy. I to jest powodem dla którego papież i inkwizycja chcą ich śmierci.

W losy obu pań wplatane są dzieje innych bohaterów, którzy odgrywają większe i mniejsze role w misji, jaką jest zachowanie linii przed wygaśnięciem. Briget poznajemy w momencie śmierci jej matki Magdaleny. Raula w chwili ślubu. Tych dwoje łączy niezwykle silna więź, której owocem staje się Magda, następna z rodu Marii Magdaleny. Dalsze rozdziały to koleje losu Briget i jej córki oraz Raula i jego rodziny, które po wielu burzliwych przejściach kończą się szczęśliwym związkiem Magdaleny i Dominika oraz narodzinami kolejnej z rodu Marii - małej Briget.

Książka w dość ciekawy sposób pokazuje różne strony medalu. Powieść jest prowadzona zarówno z perspektywy inkwizycji jak i prześladowanych. Każda ze stron ma swoje racje, które dla strony przeciwnej wydają się nie do przyjęcia.

"Córki Graala" są również pewną wariacją na temat świętego Graala. Linia Marii Magdaleny to właśnie Graal, którego broni zakon templariuszy. Nie jest to powiedziane wprost, ale to bardzo ciekawa teza.

Autorka na koniec wyjaśnia, co było prawdą i jakie postacie są autentyczne. Dla zainteresowanych podaje na końcu bibliografię. Jest to coś, co nie często jest spotykane w tego typu pozycjach. Widać, że pani Chadwick przygotowała się do swojego zadania i w pewien sposób ułatwia dalsze zgłębianie tego tematu.

Książka warta polecenia jako fajne czytadło na długie jesienno-zimowe wieczory. Ciepła historia miłości, poświęcenia i cierpienia dla innych. Dobry sposób, żeby dowiedzieć się czegoś o historii tamtego okresu i ówczesnych realiach. Polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I super, że Autorka przypomniała o bibliografii na końcu książki - na pewno jest bezcenna dla zainteresowanych tą tematyką :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie się zapowiadająca książka :) Po sesji jej poszukam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.