Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję. Karel Michal, "Straszydła na co dzień"

Książka, którą zachwyciła się Czechosłowacja w latach 60., bawi, zaskakuje i skłania do refleksji w nowej edycji. Opowiadania Karla Michala, wydane w formie audiobooka, przedstawiają czołowi polscy aktorzy oraz Viola Fischerova.

Miłośnicy obcowania z literaturą w jej tradycyjnym wydaniu, tudzież kart zapisanych w formie elektronicznej, mogą oderwać się od czytania i spędzić kilka godzin w niezwykłym świecie fantazji Karla Michala. Audiobook z zapisem opowiadań jest dobrym pomysłem na przybliżenie twórczości autora. Do nagrania dołączone jest także wspomnienie o Michale, autorstwa żony, Violi Fischerovej. Zaproszeni do zaprezentowania twórczości pisarza polscy aktorzy to nazwiska bardzo znane, a więc stanowiące po części o wartości utworu. Krzysztof Globisz, Maria Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Stuhr, Maria Peszek tworzą umiejętnie nastrój żartobliwie oddanej grozy, jaki i prozy życia, goszczącej w dialogach. Odrobiny rozczarowania mogą doświadczyć żądni obcowania z pełnowymiarowym słuchowiskiem, od którego można oczekiwać bogatszej ilustracji dźwiękowej. Czytający przedstawiają jednak kolejne historie w nietuzinkowy sposób, a nawet jak ktoś zauważył, ich interpretacje są "brawurowe".

audiobook "Straszydła na co dzień" (okładka/przód); adres: wydawnictwodobrew.pl / Fot. credit: Aleksandra Ziemlanska/Wydawnictwo Dobrew/Tomasz Pridal Książka, ciesząca się niesłychaną popularnością, opatrzona została wprowadzeniem Violi Fischerovej, który dodaje całości uroku. Jej "Słowo o Straszydłach" jest zarazem ostatnim nagraniem Fischerovej, jakie zostało dokonane na kilka dni przed śmiercią poetki i pisarki w listopadzie 2010 r. Pavel Buksa, gdyż tak naprawdę nazywał się Karel Michal, był jej mężem i człowiekiem zmuszonym odnajdywać się w wielu życiowych sytuacjach, którym się przeciwstawiał. Wspomnienia o autorze, władającym piórem w sposób niebanalny, dopełnia jeszcze jedno nagranie, będące w swoim charakterze reminiscencją Violi Fischerovej, pt. "O straszydłach i upiorach Karla Michala", czytane przez Marię Peszek. Dość zauważyć, że Michal był niepokornym duchem. Miewał zatargi z partyjnymi oficjelami, choćby za sprawą nie najlepszych recenzji, jakie wystawiał żądnym laurów. Inny znów epizod traktuje o jego służbie w wojsku. Tam to rozstrzygnął pewien spór pomiędzy nim, a dowódcą jednostki na tyle stanowczo, że omal nie zakończyło się to dla niego pobytem w obozie karnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.