Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13690 miejsce

Książka za recenzję: "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody"

Kobiety w początkach XX wieku zdecydowanie wkroczyły do świata mody. Był to debiut udany, który trwa do dziś. Warto poznać historię tych zmian.

 / Fot. RebisBertrand Meyer-Stabley przedstawia nam w swojej książce te najbardziej znane. Jest ich dwanaście i każda zmieniła modę i nasze o niej pojęcie.

Historia zaczyna się już w 1726 roku. W Paryżu, a jakże, gdzie Róża Bertin stworzyła kobiecą modową markę, ubierając między innymi Marię Antoninę. Później jest już tylko lepiej. Powstają domy mody zarządzane przez kobiety, panie poszerzają zakres swojej twórczości o perfumy i wystrój wnętrz. Wreszcie nadchodzi epoka Coco Chanel.

Książka ta znajdzie z pewnością wielu odbiorców od feministek począwszy i na fanach programów rozrywkowych typu "Project Runway" czy "Top model" skończywszy.

B. Meyer-Stabley przedstawia nie tylko biografie projektantek, ale też ukazuje, jak zmieniał się świat mody i kobiece w nim miejsce. Jak od zwykłych szwaczek stawały się one dyktatorkami trendów. Musiały zmagać się nie tylko z mężczyznami, ale chociażby z tak prozaicznymi problemami, jak brak materiałów podczas wojny. Nie załamywały się nimi i zmieniały styl i nurt odpowiednio do sytuacji. Władza była w ich rękach - jak bowiem nazwać sytuację, gdy jedna osoba dyktuje trendy masom?

"Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" to kawał porządnej literatury biograficznej. Poza życiorysami kobiet znajdziemy w niej liczne fotografie projektantek i ich kreacji umilające lekturę. Warto sięgnąć, aby przybliżyć sobie mechanizmy rządzące światem wielkich kreatorek, zgłębić Francję lat minionych i być może wziąć krótkie korepetycje z dobrego gustu.

Z pewnością powinny po tę książkę sięgnąć coraz popularniejsze na polskim rynku bloggerki modowe. Świat stylu zmienił się diametralnie, ale o współczesnych miłośniczkach mody mówi się "szafiarki", nie "ikony". Jeśli więc słowo "moda" kojarzy Ci się nie z Kasią Tusk, a bardziej z Viviene Westwood i marką Prada - czytaj śmiało.

Jeśli natomiast o świecie stylu wiesz tylko tyle, że nie należy ubierać skarpetek do sandałów a "haute couture" kojarzy Ci się z egzotyczną potrawą, może odkryjesz ten porywający i pikantny świat mody projektowanej przez kobiety. Niezależnie od wieku, gdyż jak odpowiedziała Coco Chanel na pytanie ile ma lat: "To zależy od chwili, a także od towarzystwa". Towarzystwo w książce ma wszak doborowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Książka też mnie zaciekawiła... a to, jakby nie patrzeć, zasługa recenzji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zainteresowała mnie książka, szkoda, że tak mało się o nie dowiaduję z tej mini wypowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.