Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka za recenzję: "Po zamachu" Tadeusza Kisielewskiego

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Okładka książki
Okładka książki Dom Wydawniczy REBIS, Poznań
Gibraltar, 4 lipca 1943 r. W katastrofie lotniczej giną: gen. Władysław Sikorski, jego córka Zofia Leśniowska, szef sztabu Tadeusz Klimecki oraz 7 innych osób. Ale czy to rzeczywiście była zwykła katastrofa? Co wydarzyło się naprawdę 69 lat temu? Na te pytania stara się odpowiedzieć Tadeusz Kisielewski w książce "Po zamachu. Uprowadzenie córki generała Sikorskiego i śmierć adiutanta".

Książkę otwiera obszerna przedmowa, w której autor tłumaczy przyczyny, dla których zdecydował się zająć omawianą tematyką. Czytelnikowi przedstawione zostają także problemy z dostępem do informacji znajdujących się m.in. w archiwach brytyjskich, rosyjskich czy amerykańskich. To wszystko sprawiło, że autor w dużej mierze opierać się musiał na poszlakach, a jedynymi źródłami były publikacje ogólnodostępne i relacje.

Polacy, Brytyjczycy czy Rosjanie? Komu najbardziej mogło zależeć na unicestwieniu generała Sikorskiego? Zamachu nie zaplanowano przecież w jeden dzień. Polacy wspierani przez opozycję antychurchillowską planowali zamach w Algierze. To właśnie w stolicy Algierii wg pierwszych ustaleń miał wylądować samolot Naczelnego Wodza. O planowanym zamachu dowiedzieli się jednak Brytyjczycy, za namową których trasa lotu została zmieniona.

Polacy nie planowali zamachu na Gibraltarze, a Brytyjczycy ostrzegli gen. Sikorskiego przed niecnymi planami jego rodaków. Zostaje zatem jeszcze tylko jedna możliwość - Rosjanie. Według autora osobą odpowiedzialną za wykonanie zlecenia był drugi pilot Wilfred S. Herring albo osoba podszywająca się pod niego.

"Po zamachu" nie skupia się jednak na wskazaniu, kto odpowiada za wydarzenia z 4 lipca 1943 roku. Kisielewski przedstawia nam losy dwóch postaci: Zofii Leśniowskiej oraz Adama Kułakowskiego. Ciał tych osób nigdy nie odnaleziono, zaś autor uważa, że zostały one uprowadzone przez Rosjan i przewiezione na teren Związku Radzieckiego. Miało się to nawet odbyć przy pomocy Brytyjczyków, którzy chcieli zatuszować swoje błędy w powstrzymaniu zamachu.

W książce "Po zamachu" autor dokładnie pokazuje sposób poruszania się między prawdą historyczną a domysłami. Choć nie każdy musi zgadzać się z tezami postawionymi przez Kisielewskiego, to przyznać trzeba, że książka potrafi zaciekawić i popchnąć czytelnika do refleksji nad wydarzeniami sprzed niemal 70 lat. Problem zamachu na gen. Sikorskiego potraktowany zostaje w dużo szerszym kontekście. Z racji swojego wykształcenia, autor bada całą sytuację z punktu widzenia ówczesnej sytuacji politycznej, co pozwala zrozumieć motywy, którymi kierowali się zleceniodawcy i wykonawcy zamachu, czy też później porwania córki Naczelnego Wodza.

"Po zamachu" to publikacja przygotowane estetycznie nie tylko pod względem treści, ale także wyglądu. Mnogość przypisów czy cytatów nie stanowi dla czytelnika problemu. Wszystko zostało starannie opracowane, a więc nikt nie powinien mieć trudności w odnalezieniu odpowiednich informacji. Książka składa się z przedmowy, 14 rozdziałów i zakończenia, a wszystko to wieńczy 5 aneksów.

Możemy w nich przeczytać m.in.: ekspertyzę prof. Jerzego Maryniaka, który przeanalizował feralny lot Liberatora II LB-30 nr AL 523, zewnętrzną charakterystykę liberatora AL 523 przygotowaną przez Janusza Krasickiego, dokument Rolfa Hochhutha, który jako pierwszy postawił tezę, że w Gibraltarze nie doszło do wypadku, tylko do zamachu. W aneksie nr 4 czytamy o domniemanym zamachu na Winstona Churchilla, zaś ostatni aneks stanowią relacje Kobylińskich, Kozłowskiego, Zalewskiego i Podsiadów zebrane na przełomie września i października ubiegłego roku. Wszystko to wzbogacone zostało kolorowymi ilustracjami oraz kopiami dokumentów.
Tadeusz Antoni Kisielewski urodził się w 1950 roku. Jest politologiem i analitykiem stosunków międzynarodowych. Studia ukończył w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2008 postawił odważną hipotezę, że NKWD sfilmowało zbrodnię katyńską. W tym samym roku przedstawił teorię, wg której samolot Władysława Sikorskiego pilotował George F. "Screwball" Beurling, który umyślnie spowodował katastrofę lotniczą.

Dr Kisielewski jest autorem wielu książek dotyczących Katynia i śmierci generała Władysława Sikorskiego. Dom Wydawniczy REBIS wydał m.in.: "Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego" (2005), "Zabójcy. Widma wychodzą z cienia" (2006), "Schyłek Rosji" (2007), "Katyń. Zbrodnia i kłamstwo" (2008), "Gibraltar i Katyń. Co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie" (2009), "Zatajony Katyń" (2011) czy wreszcie "Po zamachu. Uprowadzenie córki generała Sikorskiego i śmierć adiutanta", która swoją premierę miała w maju tego roku.

Kisielewski jest do tej pory jedyną osobą, która po Rolfie Hochhucie ujawniła, że to co zdarzyło się w lipcu 1943 nie było wypadkiem, a starannie przygotowanym zamachem...

Autor: Tadeusz A. Kisielewski
Tytuł: Po zamachu. Uprowadzenie córki generała Sikorskiego i śmierć adiutanta
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Oprawa: twarda
Stron: 431
ISBN: 978-83-7510-877-4

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto