Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję: "Templariusze i Całun Turyński" B. Frale

Całun z grobu Jezusa Chrystusa zaginął w czasie czwartej krucjaty. Na jego ślad natrafiono ponownie w połowie XIV wieku. Co działo się więc z tą relikwią przez 150 lat? Odpowiedzi na to pytanie szuka Barbara Frale, autorka książki "Templariusze i Całun Turyński".

Okładka książki / Fot. Wyd. WAMKażdy z nas wie, że zgodnie z chrześcijańską tradycją Całun Turyński to płótno, w które po śmierci owinięty został Jezus. Charakter i umiejscowienie śladów odbitych na lnianej tkaninie odpowiada opisowi ran Chrystusa w Ewangelii. Według Pisma Świętego obraz na materiale powstał samoistnie w momencie zmartwychwstania, zaś czerwone ślady to krew Jezusa.

Nie ma też chyba osoby, która nie słyszałaby o templariuszach, a ściślej mówiąc o Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Założycielem zgromadzenia był pochodzący z Szampanii rycerz, Hugeus de Payens. Templariusze działali od XII do XIV wieku i w tym czasie zakon liczył około 20 tysięcy członków. Ich głównym zadaniem było ochrona chrześcijan pielgrzymujących z Jerozolimy do Jerycha.

Całun Turyński i templariusze, na pozór dwa bardzo odległe od siebie zjawiska. Bo przecież co mogą mieć ze sobą wspólnego lniane płótno z czasów biblijnych i średniowieczni rycerze? A jednak...

Barbara Frale, autorka książki "Templariusze i Całun Turyński", po przestudiowaniu setek stron najróżniejszych dokumentów udowadnia, że Całun i templariusze mają ze sobą wiele wspólnego.

Przez pierwsze strony książki autorka przenosi czytelnika w podróż w przeszłość i ukazuje historię utraty Grobu Świętego i Jerozolimy. Zaznajamia nas także z procesem, który wytoczono templariuszom. Autorka szczególną uwagę przywiązuje do pewnego bożka, który przypominać ma do złudzenia postać z Całunu Turyńskiego, do którego rycerze-zakonnicy byli bardzo przywiązani. Jako ciekawostkę, dowiadujemy się, że lniane pasy, którymi templariusze się opasali, najpierw ocierane były o Całun.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.