Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję. Valerio Varesi "Pokoje do wynajęcia"

Polityka, korupcja, nielegalne aborcje, mentalność apenińskich górali, tajemnicze postaci, demony przeszłości przyczajone w bramach starego miasta. Wszystko to w otulonej zimą Parmie. Oto Italia, jakiej nie znacie.

Okładka książki "Pokoje do wynajęcia" / Fot. Dom Wydawniczy REBIS, PoznańKsiążka "Pokoje do wynajęcia" nie opowiada o wspaniałej miłości w malowniczej Wenecji, nie doszukamy się tutaj romantycznych uniesień wprost z wakacji w Rzymie, na próżno też szukać pięknej przyrody toskańskich wzgórz. Valerio Varesi zabiera nas w podróż do Parmy położonej w północnej części Włoch. Choć słynie ona z wielu zabytków, to autor pokaże nam miasto z nieco innej strony, w zimowej scenerii, spowite gęstą mgłą...

Kilka dnia przed świętami Bożego Narodzenia na posterunek policji zgłasza się kobieta, które chce zgłosić zaginięcie sąsiadki. Szybko okazuje się, że poszukiwana staruszka została zamordowana na stancji, którą prowadziła. Jedynym śladem wskazującym zbrodnie jest mała rana na piersi kobiety. Sekcja zwłok ujawnia, że jej serce w bardzo precyzyjny sposób pocięte zostało na kilkanaście kawałków.

Sprawą zajmuje się komisarz Soneri, który w czasie studiów był stałym bywalcem stancji. Teraz będzie musiał zmierzyć się nie tylko z zagadkową śmiercią staruszki, ale także uporać się z przeszłością, która często będzie dawała znać o sobie... Będzie musiał także dowiedzieć się, co tak na prawdę działo się na stancji, która od pewnego czasu nie spełniała już roli kwatery dla studentów i kim w rzeczywistości była jej właścicielka...

Książkę Varesiego czyta się szybko i łatwo. Być może dlatego, że autor skupił się tylko na wątku morderstwa staruszki i oszczędził czytelnikom wielu wątków pobocznych czy wtrąceń. Valerio Varesi wiele miejsca poświęcił także przeszłości komisarza Soneriego jednak nie można potraktować tego jako wątek poboczny ponieważ postać ta ściśle związana jest z zamordowaną kobietą oraz miejscem zbrodni. O tym, co "teraz" dzieje się w życiu komisarza wiemy niewiele, bo tę kwestię autor zawęził do zbędnego minimum.

Brak wątków pobocznych autor rekompensuje wielością postaci, które pojawiają się w "Pokojach do wynajęcia". Pakistańczyk prowadzący bar szybkiej obsługi, stary fryzjer, homoseksualista czy szef kuchni to tylko niektóre z nich. Niestety, często są to postaci dużo bardziej wyraźniejsze niż główny bohater - komisarz Soneri.

"Pokoje do wynajęcia" to kryminał inny niż te, które czytałem do tej pory. Autor nie wprowadza nas w klimat zbrodni przez kilkanaście stron, tylko od razu "odkrywa karty". Zbrodnia towarzyszy czytelnikowi od samego początku. Ponadto kolejne strony odsłaniają ciemną stronę Parmy: politykę, korupcję czy nielegalne aborcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lusia
  • Lusia
  • 15.07.2012 10:48

Włochy zimą - nawet może być ciekawie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.