Facebook Google+ Twitter

Książka za recenzję: Wojna i przemoc w religiach świata

Przemoc jest od tysiącleci najważniejszym argumentem w „dyskusji” między największymi religiami. Początek nowego tysiąclecia nie zmienił tonu tej "dyskusji".

  Fot. Wydawnictwo JednośćNa świecie toczy się nieustannie jakaś wojna. Żadnemu społeczeństwu nie udała się do tej pory próba wyeliminowania przemocy w rozwiązywaniu kwestii spornych. Sztuka ta nie udała się również żadnej organizacji. A już – być może – najmniej zasług w rezygnacji  z przemocy mogą przypisać sobie wielkie religie.

 

Nie ma takiej wiary, takiego wyznania, którego nie można było by oskarżyć o ludobójstwo. Idea krzewienia własnej wiary zebrała nadzwyczaj krwawe żniwo. Filozofowie, tworzący podstawy wiary prześcigali się tworzeniu karkołomnych teorii na temat wojny sprawiedliwej. Próby, już choćby tylko, usprawiedliwienia wojennych rzezi nie mogły przynieść pozytywnych rezultatów, bowiem przemoc wpisana jest w ideę każdej wiary.

W religii nie zinstytucjonalizowanej jedyną walką była walka duchowa – wewnętrzna walka ze złem. Religia – instytucja musi przetrwać w świecie, jest w świat niejako wszczepiona. Musi więc bronić wizerunku swojego bóstwa, żeby nie zniknąć. Musi toczyć walkę o własną Ideę z wrogami „prawdziwego Boga”. A wrogami są wyznawcy innego „prawdziwego Boga”.

Zinstytucjonalizowane wyznania przeszły oczywiście ogromną drogę w ciągu tysiącleci swojego istnienia. Poglądy na wojnę ulegały zmianom. Nie na tyle jednak, żeby wojna, przemoc stały się pojęciami zapomnianymi. Wojna religijna – i to największa z dotychczasowych – toczy się nadal. Wojna religijna, która jest wojną dwóch cywilizacji. Wojna między Islamem a „światem Zachodu”.

Problematyka wojny, prowadzonej z pozycji i powodów religijnych nigdy nie została do końca przeanalizowana i wyjaśniona. Tematyki tej unikali filozofowie, socjologowie i – nade wszystko – teologowie. Problem wojny religijnej łatwo może być sprowadzony do odpowiedzialności konkretnej religii. Nie o szukanie winnych chodzi, a o wyeliminowanie przemocy z arsenału „argumentów w dyskusji”. Cóż, dyskusja na temat unikania przemocy w rozwiązywaniu konfliktów toczy się leniwie.

W nurt tej dyskusji próbuje się włączyć wydawnictwo „Jedność” z Kielc. Oficyna ta wydała książeczkę „Wojna i przemoc w religiach świata”. Na stu stronach pomieszczono 6 esejów, w których autorzy starają się przedstawić podstawowe fakty i przeanalizować powody, dla których przemoc stała się najważniejszym argumentem człowieka.

  „Wojna i przemoc” z całą pewnością nie będzie książką poczytną. Niezbyt wiele bowiem z niej wynika. Autorzy (szkoda, że wydawnictwo nie pokusiło się o ich przedstawienie) esejów, a raczej akademickich wykładów bardzo pobieżnie potraktowali temat. Skutecznie obronili się przed znaczącymi konkluzjami.

Czy zatem wydanie „Wojny i przemocy” należy uznać za sensowne? Tak, i jeszcze raz tak. Wiedzy i dyskusji na temat przemocy i wojny nigdy za dużo. „Wojny rodzą się w sercu człowieka” – powiedział Paweł VI. Skoro tak, to niech umysł zwalczy „serce”.

Książeczka wydawnictwa „Jedność” stanie w rzędzie moich książek. Nie jest to dzieło wybitne. Jest jednak z pewnego względu unikalne. A to mianowicie ze względu na obiektywizm autorów, piszących o – niewątpliwie – najważniejszym z problemów, które od tysiącleci zakłócają rozwój ludzkiej cywilizacji.

„Wojna i przemoc w religiach świata. Fakty i przyczyny”. Wybór i opracowanie: Adel Theodor Khoury, Ekkehard Grundmann, Hans-Peter Müller, wydawnictwo „Jedność” Kielce, 2006, stron 134.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

*tworzeniu karkołomnych teorii na temat wojny sprawiedliwej* - podręczniki już zrezygnowały z tego terminu? A my?
*W religii nie zinstytucjonalizowanej* - łącznie "nie"
*Wojna między Islamem a „światem Zachodu”.* [toczy się], ale kto ją wywołał? Zachód?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się bałam, że uwikłałeś się w jakąś wojnę lub ulgłeś czyjejś przemocy, bo nie było Ciebie widać na W24:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.