Facebook Google+ Twitter

Książki, które mogą zranić

  • B P
  • Data dodania: 2009-07-04 14:25

"Moc pozytywnych słów" to przykładowy tytuł poradników, które znajdujemy na księgarskich półkach. Teoretycznie mają służyć podniesieniu samooceny oraz poprawie komfortu życia swoich czytelników. Czy aby jednak rzeczywiście tak działają?

Kanadyjscy badacze Joanne V. Wood i John W. Lee z University of Waterloo oraz W.Q. Elaine Perunović z University of New Brunswick na podstawie wyników przeprowadzonych przez siebie badań na powyższe pytanie odpowiadają, że niekoniecznie.

Naukowcy poprosili osoby o wysokiej i niskiej samoocenie, by powtarzały zdania typu: "Jestem lubianą osobą", bądź "Osiągnę sukces", które możemy spotkać w większości tekstów samopomocowych. Następnie mierzyli poziom ich nastroju, a także pytali o to, jakie w danej chwili żywią uczucia względem siebie.

Okazało się, że samopoczucie osób o niskiej samoocenie powtarzających autoafirmacje było zdecydowanie gorsze niż u osób o niskiej samoocenie, które takiego zadania nie otrzymały. Pozytywny wpływ tego typu zdań zauważalny był u osób o wysokiej samoocenie, ale i tu był on nieznaczny.

W kolejnym etapie badania pozwolono osobom z niską samooceną spisywać zarówno pozytywne, jak i negatywne myśli o sobie. Paradoksalnie okazało się, że w takiej sytuacji nastrój badanych był istotnie wyższy niż wtedy, gdy mogli jedynie koncentrować się na pozytywach.

Badacze zaistniały fakt tłumaczą tym, że prawdopodobnie gdy osoby o niskiej samoocenie powtarzają afirmacje takie, jak: "jestem lubianą osobą" w ich umyśle pojawiają się sprzeczne myśli mówiące, iż jest wręcz odwrotnie i w tym momencie przypominają one sobie sytuacje potwierdzające owe refleksje. W takim przypadku powtarzanie pozytywnych mantr może więc przynieść więcej szkody niż pożytku.

Joanne V. Wood wezwała media do zaprzestania promowania tezy, że aby podnieść samoocenę wystarczy powtarzać pozytywne afirmacje na swój temat. – To frustrujące dla ludzi, gdy próbują tego i na nich to nie działa – stwierdziła.

Źródło: PsychologicalScience
SkyNews

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

arcyszybka interwencja ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • B P
  • 04.07.2009 14:36

dzięki i przepraszam za ten drastyczny błąd ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

poprawione ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"na księgarskich pułkach" - o zgrozo, półkach! ;-)
ale sam tekst naprawdę interesujący ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.