Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9312 miejsce

Książki na Boże Narodzenie. Wybieramy najbardziej świąteczne pozycje!

Charles Dickens "Opowieść wigilijna", Agatha Christie "Morderstwo w Boże Narodzenie", Hans Christian Andersen "Dziewczynka z zapałkami". Książek, których akcja toczy się w święta Bożego Narodzenia, jest masa. Jakie pozycje kojarzą Wam się z tym szczególnym okresem?

 / Fot. John LeechSą takie książki, które można czytać tylko raz w roku. Pachną świerkowym igliwiem, smakują ulubionymi specjałami, wlewają w serce odrobinę ciepła. Przy ich lekturze czujemy woń bożonarodzeniowej szarlotki, aromat skwierczącego karpia, marzymy o korzennych piernikach, smacznych pierogach, soczystych pomarańczach.

Nieświadomie wyciągamy rękę, aby ukradkiem porwać z choinki jakiś przysmak, tylko że... przed nami nie ma choinki. Nie ma świątecznych specjałów, zapachu bożonarodzeniowych przypraw, śniegu za oknem, ani odpowiedniego klimatu. Nie ma serdeczności i ciepła, radości w sercu. Jest za to cichy jęk zawodu, fala rozczarowania i delikatny grymas na twarzy. I oczekiwanie. Na grudzień, na biały puch, na wigilijną gorączkę. Bo to wtedy ulubiona lektura smakuje najwyborniej.

Które książki kojarzą Wam się wyłącznie z okresem Bożego Narodzenia? Są pozycje, które wskażemy natychmiast: Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa, Dziewczynka z zapałkami Christiana Andersena, Noelka Małgorzaty Musierowicz, Ominąć święta Johna Grishama, Morderstwo w Boże Narodzenie Agathy Christie.

Czasem jednak wyobraźnia płata nam figle i w święta sięgamy po książki, na pierwszy rzut oka, całkowicie niebożonarodzeniowe. A jednak to do nich wracamy co roku. To w nich odnajdujemy magię tych świąt. Ja jeszcze w szkole średniej, poszukując lektury na te trzy specjalne dni, odruchowo sięgnęłam w księgarni po "Wichrowe wzgórza". I sięgam po nie w każde kolejne Boże Narodzenie. Mroczne, ponure, gotyckie. Przygnębiające, bez optymistycznego przesłania. Nie wiem dlaczego, ale to właśnie przy nich najlepiej odczuwam ciepło i czar tych świąt.

Napiszcie, po jakie pozycje sięgacie w Wigilię. Stwórzmy wspólnie listę najbardziej świątecznych książek!


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

ana123
  • ana123
  • 25.12.2011 13:51

Ja lubię wracać do "Dziadka do orzechów" E.T.A. Hoffmanna:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo refleksyjny artykuł ;)) Gratuluję! Jako chłopiec w Gdańsku świeta bożonarodzeniowe kojarzą mi się z "Opowieściami Dickensa - gruby tom w niebieskiej okładce z wcale pięknymi, za to interesującymi ilustracjami! Oraz "Dziewczynka z zapałkami" Jana Christiana Andersena ;))
Tegoroczne świeta zaś spędzę przy "Gejshy" Artura Goldena. Najlepiej ta książka - moim zdaniem - nawiązuje do... "Die letzte Pristerin" R. Petry oraz obchodzenia się - tradycyjnego - mężczyzn z kobietami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja co roku wracam do "Harrego Pottera". Ciepła, zabawna opowieść, przy której znowu czuję się jak dziecko. To taka odskocznia od "poważniejszych" pozycji książkowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W okresie swia,tecznym to przedewszystkim polecal bym Biblje, . Daje naprawde, duzo do myslenia jakie byly narodziny syna Bozego , a poza tym to najwie,cej prawdy jest w niej i rad poste,powania udoskonalania naszego zycia aby z nowym rokiem bylo coraz bardziej do jego zycia podobne , jak byc lepszym w stosunku do najblizszych jak i kazdego blizniego i wogule do zycia w tym swiecie zagubionym i bla,dza,cym , jak byc dobrym przykladem po prostu jak lepiej kochac i byc kochanym przez otaczaja,cy nas swiat ludzi , przyrody , zwierza,t itd. Uczyc sie, Bozej milosci jaka, On syn Bozy nam pokazal dal oczy aby moc zobaczyc i sluchac Jego Ducha. po prostu uczyc sie, kochac . Zycie szybko mija jest takie krodkie warto sie nad tym zastanowic odnowa .?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie najbardziej książką, która kojarzy się ze świętami jest wspomniana " Opowieść wigilijna" Charlsa Dickensa ". Zmusz do refleksji nad sobą, nad życiem. Do rachunku sumienia.
Może dotąd coś w swoim życiu zrobiliśmy nie tak jak należało?
Może nie zawsze było jak trzeba?
Jeszcze jest na to czas, możemy to przecież zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzyłbym sobie i innym aby Święta nie mijały w zawrotnym tempie i nie pozostawiały po sobie wrażenia czasu utraconego. Dlatego polecałbym felieton pt. "Przybierz dom swój ostrokrzewem" Billa Brysona ze zbioru "Zapiski z wielkiego kraju".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorzucamy dwie pozycje: "Nasze polskie wigilie w opowiadaniach" [Zysk i S-ka, 2006] oraz bardzo dobre opowiadania Katarzyny Grocholi "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką" [Agora 2002, książka byla dodatkiem do Gazety Wyborczej]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne dla większości z nas zdecydowanym faworytem jest nieśmiertelna "Opowieść Wigiljna" Dickens'a. Polecam Wam zbiór opowiadań zatytułowany "Opowieści wigilijne". Znajdziecie tu krótkie, świąteczne prozy m.in. Janusza L. Wiśniewskiego, Moniki Szwai, Dominiki Stec, Izabeli Sowy i wielu, wielu innych. Wydawcą książki jest Prószyński i S-ka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wszystkich pozycji zdecydowanie moim faworytem jest Charles Dickens i jego nieśmiertelna "Opowieść wigilijna", ale ja lubię ją czytać latem, gdy nikt nie myśli o świętach i w swych działaniach nie przybiera mikołajowej szaty. Prawdziwi mikołajowie często mają spracowane dłonie i zmęczony wzrok. Oni działają niezależnie od daty w kalendarzu. Obecnie powróciłem do lektury "Wehikułu czasu" H. G. Wellsa, mało mam na nią czasu, więc do świąt powinna mi wystarczyć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

polecam "Wiedźmikołaja" Pratchetta - książka czasochłonna, ale film - jak najbardziej stosowny na poświąteczny odpoczynek w gronie rodzinnym!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.