Facebook Google+ Twitter

Książki-pistolety na Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Wkrótce na Dworcu PKP ruszą 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek (5-8 grudnia). W ciągu 4 dni odbędzie się szereg wydarzeń specjalnych, w tym 1. w Polsce wystawa fotografii prac Roberta The i Nicholasa Jonesa, którzy rzeźbią w książkach.

 / Fot. materiały promocyjneNa Dworcu Wrocław Główny po raz pierwszy w Polsce będzie można oglądać wystawę zdjęć prac dwóch oryginalnych zagranicznych artystów, którzy rzeźbią w książkach – Roberta The z Nowego Jorku (USA) oraz Nicholasa Jonesa z Melbourne (Australia). Słynne książki-pistolety Roberta The, zawierające najczęściej jakąś grę z tytułem lub obrazem z okładki, doczekały się całej serii prac i pokazywane są obecnie na całym świecie. Książki (wyławiane często ze śmietników czy antykwariatów) są przez niego dewastowane z miłością, przywracane do życia tak, aby mogły bronić się przed kulturą, która zmieniła je w odpady.

Z kolei dla rzeźbiarza Nicholasa Jonesa źródłem kreatywnej inspiracji są niepotrzebne podręczniki, poszarpane brukowce bądź zużyte słowniki. W większości kultur książki pełnią funkcję repozytoriów historii, faktów i obrazów. W rękach Jonesa książka staje się podstawą do zmiany naszego sposobu „czytania” tych znajomych obiektów. Dzięki artyście stają się one rzeźbiarskim idiomem docenianym przez wzgląd na jego fizyczny kształt i leżące wewnątrz aluzje. Wystawa zdjęć stanęła w holu dworca Wrocław Główny w piątek 29 listopada i będzie można ją oglądać do 12 grudnia.
To nie koniec niekonwencjonalnego podejścia do książek podczas Targów. Rita Baum zaprezentuje kolejną odsłonę „Czytania w ciemności”, tym razem pod hasłem „Miasto tekstów”. Poznamy historie kilkunastu postaci, które żyją we wspólnej, zurbanizowanej przestrzeni, niczego o sobie nie wiedząc. A jednak ich losy to swoista mozaika, może nawet o jednym wzorze. Miasto jawić się będzie słuchaczom w całkowitej ciemności - przy nieznacznych błyskach świateł. Spektakl jest efektem warsztatów literackich, powstałym we współpracy z grupą studentów filologii polskiej. Muzykę do czytania w ciemności przygotował Mateusz Stuczyński (Kalambur), za efekty wizualne odpowiada Andrzej Artau Urbański, a całość została zrealizowana przez Marcina Czerwińskiego. Na „Czytanie w ciemności” organizatorzy zapraszają 6 grudnia o godz. 18.00 do Stowarzyszenia Rita Baum, ul. Ruska 46A.

Targi to również wspaniała okazja do rozmów o książkach. Fundacja Legalna Kultura zaprosi na wykład pt. Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej dla twórców i odbiorców kultury (5 grudnia, godz. 15:00, sala F). Natomiast Oficyna Wydawnicza ATUT na dyskusję o kinie niemieckim i nie tylko (8 grudnia, godz.13:30, sala F). Nie zabraknie rozmów o Wrocławiu. Na spotkaniu z Danielą Przyłęcką dowiemy się o tym, jak odbudowywano Wrocław po wojnie (8 grudnia, godz. 10:30, sala E). Z kolei miłośnicy Witkacego wezmą udział w spotkaniu z prof. Januszem Deglerem i Tomaszem Pawlakiem, które będzie poświęcone pierwszemu tomowi Listów Stanisława Ignacego Witkiewicza (6 grudnia, godz. 18:00, Przejście Żelaźnicze, Rynek-Ratusz 27).

Anda Rottenberg przedstawi książkę SKARBY SZTUKI Muzeum Narodowe we Wrocławiu, której fragmenty przeczyta Edwin Petrykat. Całe wydarzenie uświetni kameralny koncert Zespołu Wokalnego Cantus Olaviensis prowadzonego przez Barbarę Szarejko (5 grudnia, godz. 17:00, Muzeum Narodowe). Ciekawostką będzie również wykład o projektowaniu książki oraz prezentacja poświęcona tematyce tworzenia, publikacji i sprzedaży multimedialnych, interaktywnych książek dla dzieci na telefony, tablety oraz komputery. Na oczach widzów przygotowane zostaną animowane strony książki (6 grudnia, godz. 14:15, sala F1).

W tym roku w związku z targami czeka nas także niespodzianka mobilna! W Google Play: http://bit.ly/WTDKaplikacja można już pobrać bezpłatną aplikację Wrocławskich Targów Dobrych Książek na swój telefon, dzięki której program, plan stoisk i inne informacje dotyczące Targów będziemy mieć zawsze pod ręką.
Więcej informacji o programie znajdziemy również na www.wpdk.pl oraz na Facebooku targów: http://bit.ly/WPDKfb

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.