Facebook Google+ Twitter

Książkowe wyzwanie na facebooku

Udostępnianie zdjęć, filmików i piosenek na Facebooku należy już do codziennych czynności młodzieży i w nadmiernych ilościa bywa irytujące, jednak jakiś czas temu studenci zaczeli wrzucać posty z listą...ulubionych książek - Lubię to!

 / Fot. archiwum Polska Press GrupyOd jakiegoś czasu facebook nie służy już tylko do chwalenia się tym, co i gdzie się je, jaki ma się telefon i czy w tym tygodniu umyło się lustro w łazience. Od paru miesięcy duża część moich znajomych bierze udział w ‘wyzwaniach’. Nominują się wszyscy po kolei do wstawiania filmików, na których opróżniają kufel piwa albo publikują głupie zdjęcia z dzieciństwa. Mądre to bardzo, zabawne i porywające. Zdziwiłam się więc, gdy jeden z moich kolegów nominował mnie do wyzwania KSIĄŻKOWEGO, które polegało na wypisaniu dziesięciu ulubionych pozycji. Odzyskałam na chwile wiarę w ludzi.
Zaczęłam się więc zastanawiać jakie książki chciałabym w tej klasyfikacji umieścić i gdy tak szperałam między tytułami, okładkami i autorami, zdałam sobie sprawę, że trudno mi taką listę stworzyć, bo literatura towarzyszy mi od zawsze i ciężko zamknąć wszystko to, co mi dała w jakiejkolwiek liście – nawet tej najdłuższej. Jako dziecko szybko nauczyłam się czytać i dużo czytałam. Najpierw bajki dla dzieci, ilustrowane książki przedstawiające historie proste i barwne. Szybko się je czytało i równie szybko się nudziły. Zanim skończyłam drugą klasę podstawówki przebrnęłam przez baśnie Andersena oraz Braci Grimm, które nie były już tak optymistyczne. Nasycone grozą i fantastycznymi postaciami odkrywały wszystkie niesprawiedliwości świata i ludzi. No a potem nastąpił przełom. Kiedy miałam osiem lat furorę na świecie zrobiła książką o Harrym Potterze. Razem z milionami dzieciaków na świecie czekałam na jedenaste urodziny i bardzo, ale to bardzo się zawiodłam, gdy okazało się, że nie dostałam listu z Hogwartu. Ciekawe na co czekają dzisiejsze dzieciaki. Mam nadzieję, że nie na to, aby w lesie zaatakował je głodny wampir.
Ciężko mi było później znaleźć historię, która wciągnęłaby mnie tak mocno jak ta pierwsza, która skradła mi serducho. Często wracałam później do Harrego Pottera i wszystkie siedem części czytałam w tydzień. Nie umiałam, nie chciałam się odrywać. Przywiązałam się do bohaterów i trudno było się z nimi rozstać. Żadna książka nie oczarowała mnie równie mocno. Może dlatego, że przestałam być dzieckiem, a może dlatego, że żadna nie była równie magiczna.
Książki pobudzają naszą wyobraźnie, pozwalają nam na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, wcielić się w inną postać, przenieść się w inny świat, poznać go, zbadać, odetchnąć nim. Skaczemy w przeszłość, gubimy się w przyszłości, podążamy za bohaterem, a czasem nawet mamy wrażenie, że sami jesteśmy głównymi bohaterami. Książki odsłaniają nam prawdę o świecie, o ludziach i o epoce, w której zostały napisane. Stephen King w jednym ze swoich dzieł, stwierdził, że potrafią oszukać czas. A no potrafią, tylko że ludzie mają go coraz mniej, dlatego zamiast czytać wolą oglądać filmy. Wybierają drogę na skróty. Sama znam ludzi, którzy w życiu zetknęli się tylko z jedną książką – z książką telefoniczną i są z tego bardzo dumni.
Ucieszyłam się więc bardzo, kiedy moi znajomi na facebooku zaczęli rzucać nie tylko zdjęciami, wydarzeniami i statusami związków, ale także tytułami książek. I widziałam tam „Sklepy cynamonowe” Schulza, „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, ale także trochę fantastyki, bo ktoś napisał o „Wiedźminie” Sapkowskiego, a nawet o moich ulubionych „Baśniach Andersena”.
Różne to były pozycje, niektóre z nich zakodowałam sobie w pamięci, jako te, które musze przeczytać w najbliższej przyszłości. Proponuję więc, aby takie akcje-nominacje urządzać częściej, na facebooku, twiterze, instagramie, na ulicach – wszędzie gdzie się da. Wymieniajmy się świetnymi tytułami i zamiast chwalić się muzyką, bluzką czy butami – pochwalmy się książką!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

/Książki odsłaniają nam prawdę o świecie, o ludziach i o epoce, w której zostały napisane./

Albo i zasłaniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.