Facebook Google+ Twitter

Księdzu Henrykowi Jankowskiemu amputowano dwa palce u stopy

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-22 21:31

Operacja odbyła się wczoraj. Duchowny poczuł się źle w niedzielę, zasłabł i miał kłopoty z mówieniem. Karetka pogotowia zabrała go do szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku.

Ks. Henryk Jankowski fot. AKPAKsiądz Henryk Jankowski przeszedł wczoraj operację w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarze musieli mu amputować część stopy.
Duchowny poczuł się źle w niedzielę, zasłabł i miał kłopoty z mówieniem. Karetka pogotowia zabrała go do szpitala prosto z imieninowego przyjęcia u ks. Bernarda Zielińskiego które odbywało się w parafii św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie Tam zajęli się nim interniści z Kliniki Gastroenterologii, którzy księdza Jankowski ego leczą od kilku lat. Poprosili oni na konsultację szefa chirurgii, profesora Zbigniewa Śledzińskiego
- Zdecydowaliśmy, że trzeba wykonać zabieg chirurgiczny - mówi prof. Śledziński Operacja odbyła się wczoraj rano. Przeprowadzono ją w znieczuleniu ogólnym. Po powrocie z bloku operacyjnego ksiądz spał jeszcze przez kilka godzin.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - zabieg nie był rozległy; chirurdzy amputowali księdzu dwa palce u lewej stopy z powodu owrzodzeń, które nie chciały się zagoić. Zmiany te to efekt powikłań cukrzycy, na którą ks. Jankowski choruje od kilku lat.

Unikamy amputacji
Z dr med. Bogumiłem Wolnikiem z Centrum Diabetologii AMG rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jak często zdarza się u chorych na cukrzycę powikłanie w postaci stopy cukrzycowej?
Tak zwana stopę cukrzycową rozpoznajemy u co piątego chorego na cukrzycę. Z powodu cukrzycy, a więc zmian miażdżycowych i gorszego ukrwienia, stopy są szczególnie narażone na urazy i infekcje. Czasem problemy ze stopami zaczynają się od drobnego otarcia stopy z powodu nowych butów, których chory nawet nie czuje, bo - w związku z chorobą - ma upośledzone odczuwanie bólu. Tymczasem z małej ranki robi się większa i dochodzi do owrzodzenia, które trudno się goi.
Jak się je leczy?
Zmiany na stopach leczy się antybiotykami. Każda rana, owrzodzenie wymaga tzw. opracowania, czyli dokładnego oczyszczenia. Owrzodzenia jednak często goją się bardzo trudno. U niektórych pacjentów terapia nie daje jednak efektów, wówczas musi wkroczyć chirurg.
I amputować chorą stopę?
Kiedyś takich operacji wykonywano o wiele więcej, dziś chirurdzy starają się za wszelką cenę uratować cukrzykowi stopę i amputują zwykle tylko jej fragment.

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.