Facebook Google+ Twitter

Księga Henrykowska została wpisana na listę UNESCO. Zawiera prawdopodbnie najstarsze zdanie napisane w języku polskim

XIII-wieczna Księga Henrykowska została wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO. Kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku zawiera prawdopodobnie najstarsze zdanie zapisane w języku polskim.

 / Fot. Paweł Relikowski (aip)- Z ogromną radością dzielę się informacją, że Księga Henrykowska została wpisana na listę UNESCO „Pamięć Świata” - poinformował na Twitterze prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Wrocławskie miasto walczyło o ten wpis od 2014 roku. Wtedy prezydent Wrocławia mówił, że jest na to 30 proc. szans. Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, prof. Wojciech Mrozowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego Prof Leszek Mrozowicz przyznawał w ubiegłym roku na konferencji prasowej, że księga jest bez wątpienia ewenementem.

- Księga przedstawia historię niemieckiego opactwa, napisana jest po łacinie i opisuje Czecha. To bardzo cenna rzecz - mówił prof. Mrozowicz. Gdzie można kupić księgę? Przedrukowane egzemplarze w języku polskim są dostępne w muzeum katedralnym. Kosztują 25 złotych. Lista „Pamięci świata” („Memory of the Word”) znana jako Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to rejestr wybranych zabytków o charakterze dokumentacyjnym. Służy ochronie zabytków kultury i przyrody.
Celem tego programu UNSECO jest zachowanie dokumentów, będących świadectwem kluczowych wydarzeń politycznych, społecznych, religijnych, kulturalnych i historycznych, stanowiących punkty kulminacyjne oraz momenty zwrotne w dziejach ludzkości. Obecnie obejmuje ok. 300 wpisów. Księga Henrykowska to licząca 100 stron, spisana po łacinie, kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Powstała po 1241 roku jako spis dóbr kościelnych, a w drugiej części opisuje też historię opactwa.

W zapiskach z 1270 zawiera ona zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, które w wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Miało ono zostać wypowiedziane przez osiadłego na Dolnym Śląsku czeskiego rycerza Boguchwała do jego miejscowej żony, gdy ta mełła ziarno na ręcznych żarnach. Znajduje się ono w opisie pochodzenia należącej do dóbr klasztornych pobliskiej wsi Brukalice.

Malwina Gadawa (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.