Facebook Google+ Twitter

„Księga wieszczb” Eryki Swyler i metafizyczna strona życia

W powieści śledzimy losy rodziny, w której kobiety od "zawsze" rozstają się ze światem 24 lipca. Czy klątwa działa, bo ma w sobie niezwykłą moc, czy też manifestuje się w życiu, ponieważ ludzie w nią wierzą i „programują” się na jej skutki?

Projekt okładki / Fot. Anna GorovoySimon Watson, z zawodu bibliotekarz, po śmierci rodziców mieszka samotnie w domu, który powoli osuwa się do zatoki Long Island. Mężczyzna wiedzie nudne, mało ekscytujące życie. Pewnego dnia dostaje przesyłkę, która zawiera zniszczoną, osiemnastowieczną książkę pod tytułem: „Obwoźna magia i cuda Peabody`ego” oraz list, podpisany przez tajemniczego antykwariusza. Z treści korespondencji wynika, że mężczyzna nabył unikatowy tom na aukcji, przyznaje, że liczył na finansowe korzyści. Niestety, uszkodzenia książki sprawiają, że jest ona dla niego bezwartościowa. W dalszej części listu poznajemy motywy przesłania tej rzadko spotykanej pozycji młodemu bibliotekarzowi… Zagadkowa przesyłka jest osią wszystkich wydarzeń. Simon Watson podąża śladem zapisków znajdujących się w książce i poznaje… historię swojej rodziny.

Kobiety cyrku

Matka Simona w młodości związana była z grupą cyrkową. Podobnie jak jej przodkinie popełniła samobójstwo. W tej rodzinie kobiety rozstają się z życiem zawsze 24 lipca. Siostra głównego bohatera – Enola po wyjeździe z domu poszła w ślady rodzicielki i również związała się z objazdowymi sztukmistrzami. Tuż przed feralną datą wraca do miejsca swego dzieciństwa i młodości. Czy życie siostry Watsona jest zagrożone? Czy nad rodziną ciąży klątwa?

Dzięki przesłanej książce poznajemy kulisy funkcjonowania cyrku, rządzące w nim prawa. Zgłębiamy tajemnicę cyrkowych numerów. Nie jestem pasjonatką tego typu widowisk, a jeżeli chodzi o udział w nich zwierząt to wręcz przeciwniczką, jednak świat osiemnastowiecznych kuglarzy bardzo mnie zainteresował, zwłaszcza panujące w nim zwyczaje i reakcja widzów na uliczne występy.

Eryka Swyler z dużym znawstwem przedstawia także opisy tarotowych wróżb, rozkłady kart, ich znaczenie. Od ponad 25 lat interesuje się tym zagadnieniem, więc umiem ocenić i docenić przedstawioną w książce wiedzę, a jest ona rozległa.

Kobiety w powieści to postacie nietuzinkowe, o mrocznej i zagadkowej historii, których życie to ciągłe pasmo komplikacji. Poznajemy ich relacje z mężczyznami, otoczeniem. W mojej ocenie, męskie postacie wypadły na ich tle zdecydowanie gorzej, mniej wyraziście.

Wpływy przeszłości na teraźniejszość

Powieść toczy się dwutorowo, przeszłość miesza się z teraźniejszością. Rozszyfrowanie tej pierwszej jest kluczem do zrozumienia współczesnych czasów i oceny zagrożenia… czy jest ono faktycznie realne? Czy klątwa, która trwa od kilkuset lat znowu zadziała? I odwieczne pytanie: czy klątwa działa, bo ma w sobie niezwykłą moc, czy też manifestuje się w życiu, ponieważ ludzie w nią wierzą i „programują” się na jej skutki? Okazuje się, że główni bohaterowie mieli problem z jednoznaczną odpowiedzią…

Książkę dobrze się czyta. Jej główny atut to niepowtarzalny, magiczny klimat. Nie ukrywam, że zafascynował mnie świat pełen tajemnic, niedomówień…

Jeżeli chodzi o odbiór powieści to istnieją tylko dwie możliwości. „Księgę wieszczb” można pokochać albo całkowicie zanegować. Innego rozstrzygnięcia nie ma… To pozycja dla wybranych, dla osób, które interesują się metafizyczną stroną życia…

Erika Swyler ukończyła New York University, jest pisarką i autorką sztuk teatralnych. Urodziła się i wychowała na północnym wybrzeżu Long Island. „Księga wieszczb” to jej pierwsza powieść.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.